GZM: 8 mln zł na budowę i projektowanie odcinków velostrad

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

To nie koniec dofinansowania inwestycji rowerowych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Rozwija się infrastruktura rowerowa w regionie. Kolejne jej odcinki powstaną w Bytomiu, Świętochłowicach i Tychach. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udzieliła tym miastom dotacji na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz prace budowlane na miejskich odcinkach velostrad. 

Bytom rozpoczyna pracę nad dwoma odcinkami velostrad. Pierwsza dotacja, w wysokości około 1,9 mln zł, przeznaczona jest na opracowanie programu dla Velostrady nr 5, łączącej Bytom z Tarnowskimi Górami. Opracowanie dla 9-kilometrowego odcinka w Bytomiu umożliwi w przyszłości realizację trasy w formule „Zaprojektuj i Buduj”. Druga dotacja dla Bytomia, w kwocie około 0,7 mln zł dotyczy opracowania dla 4,5-kilometrowego odcinka Velostrady nr 2, która połączy Piekary Śląskie z Katowicami.

Świętochłowice zaprojektują i zbudują własny odcinek Velostrady nr 4, łączącej Gliwice z Katowicami. Gmina  otrzymała na ten cel dotację w wysokości około 4,5 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na realizację etapu inwestycji w formule „Zaprojektuj i Buduj”, obejmującego opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dla około 1-kilometrowego odcinka w Świętochłowicach. Trasa przebiegnie przez ul. Zieloną, ul. Śląską oraz ul. Wojska Polskiego.

Tychy pracują nad odcinkiem trasy na Katowice. W ramach podjętych działań gmina otrzymała dotację w wysokości około 0,9 mln zł na realizację odcinka Velostrady nr 3, łączącej Katowice z Tychami. Inwestycja jest realizowana w formule „Zaprojektuj i Buduj”, co obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej, realizację robót budowlanych oraz nadzór nad projektem. Trasa o długości 3 km przebiegnie od skrzyżowania z ul. Palmową, wzdłuż ul. Katowickiej, do węzła z DK 86 (ul. Beskidzka), a następnie wzdłuż DK 86 do granicy z Katowicami. Planowane lata realizacji to 2025-2027.

Planowane przebiegi velostrad zostały wytyczone przez Metropolię we współpracy z miastami członkowskimi. Łącznie powstanie 8 velostrad o długości około 120 km.

To nie koniec dofinansowania inwestycji rowerowych. Oprócz dotacji dotyczącej Velostrady nr 3, miasto Tychy otrzymało również dotację w wysokości około 4,5 mln zł na dofinansowanie robót budowlanych budowę połączenia pieszo-rowerowego miasta z Kobiórem. Inwestycja obejmuje budowę wspólnego ciągu pieszo-rowerowego o długości około 1,4 km, na podstawie opracowanej wcześniej dokumentacji projektowej.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.