Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 139.45 USD (-0.37%)

Srebro

84.72 USD (-0.77%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.88 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 139.45 USD (-0.37%)

Srebro

84.72 USD (-0.77%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.88 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Gospodarka: Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje

Platforma norway pgnig pl

fot: PGNiG Upstream Norway

PGNiG ma już na szelfie norweskim (na zdj. jedna z platform wiertniczych spółki) prawo do wydobycia ok. 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie a Baltic Pipe pozwoli dziesięciokrotnie zwiększyć wolumen, stąd inwestycje w złoża

fot: PGNiG Upstream Norway

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.

Koncesje zostały przyznane przez rząd Norwegii w wyniku corocznej rundy koncesyjnej - APA (Awards in Predefined Areas) 2022. Jak poinformował we wtorek Norweski Dyrektoriat Naftowy, w tegorocznej rundzie oceniano wnioski koncesyjne 26 firm, a przyznano 47 koncesji, w których udziały ma w sumie 25 firm. 29 z tych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, 16 na Morzu Norweskim, a dwie na Morzu Barentsa. 20 z przyznanych koncesji stanowi rozszerzenie już istniejących koncesji wydobywczych.

Kluczowym czynnikiem dla dalszego tworzenia wartości na Szelfie będzie wykorzystanie dostępnych mocy w istniejącej infrastrukturze naftowo-gazowej. Ważne jest, aby firmy kontynuowały poszukiwania zasobów, znajdujących się blisko tej infrastruktury - podkreślił dyrektor ds. zarządzania licencjami Dyrektoriatu Kalmar Ildstad.

Należące do Grupy Orlen PGNiG Upstream Norway zdobyło 20 proc. udziałów w koncesji PL1190 na Morzu Norweskim. Pozostali udziałowcy to Harbour Energy, która to firma jest operatorem na tej koncesji - 50 proc. i Lime Petroleum z 30 proc. Także na Morzu Norweskim leży koncesja PL1193, w której PGNIG Upstream Norway zdobyło 20 proc. 80 proc. przypadło Aker BP, który jest operatorem.

Na Morzu Północnym leży koncesja PL1172, w której po 30 proc. udziałów mają PGNiG Upstream Norway i DNO Norge. Operatorem z 40 proc. udziałów jest na tej koncesji Aker.

Także na Morzu Północnym leży koncesja PL1175, w której 20 proc. udziałów przypadło spółce Lotos Exploration andProduction Norge. 30 proc. ma w niej DNO Norge, a operatorem jest Aker BP, który ma 50 proc. udziałów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.