Górnicza spółka z nagrodą za dbanie o bezpieczeństwo pracowników

fot: KGHM

KGHM to światowa marka

fot: KGHM

KGHM zwycięzcą kategorii "Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników" w ogólnopolskim konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Nagroda ta jest rezultatem działań spółki w budowanie kultury bezpiecznej pracy opartej na profilaktyce zdrowotnej, promowaniu zasad BHP, poprawy standardów bezpieczeństwa oraz edukacji pracowników w myśl zasady „świadomy pracownik to bezpieczny pracownik” - poinformowali przedstawiciele KGHM Polska Miedź.

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” jest ogólnopolską inicjatywą, w której szpitale, fundacje, samorządy i firmy komercyjne mają możliwość zgłaszania swoich innowacyjnych projektów i osiągnięć. Głównym celem wydarzenia jest promocja ciągłego doskonalenia jakości usług medycznych, działań profilaktycznych, prac nad stałą poprawą bezpieczeństwa pracy i ochroną środowiska naturalnego.

Jak argumentują przedstawiciele KGHM, w 2023 roku spółka wdrożyła szereg działań mających na celu podniesienie świadomości zdrowotnej wśród pracowników. Jedna z ważniejszych akcji to bezpłatne badania przesiewowe – niskodawkowe badania TK płuc, z których skorzystało już blisko 4,5 tys. osób.

Wyniki wskazały na potrzebę dalszej profilaktyki, dlatego miedziowa spółka zainicjowała także kampanię antynikotynową kontynuowaną w tym roku. Na co dzień KGHM angażuje pracowników w szereg działań edukacyjnych – począwszy od artykułów i plakatów w wewnętrznej sieci intranet po bezpośrednie spotkania z lekarzami, fizjoterapeutami oraz specjalistami do spraw BHP.

Popularnością cieszył się w ubiegłym roku Tydzień Bezpiecznej Pracy. Akcja przyciągnęła kilka tys. pracowników na spotkania, podczas których omawiano m.in. zasady pierwszej pomocy i zdrowego stylu życia. Dodatkowo, KGHM promuje aktywność fizyczną wśród pracowników oraz ich rodzin – w piknikach i wydarzeniach sportowych w Zagłębiu Miedziowym w 2023 roku udział wzięło ponad 2,5 tys. osób. Część wydarzeń było współfinansowanych przez miedziową spółkę.

Jak informuje KGHM, spółka stale udostępnia swoim pracownikom materiały edukacyjne, w tym filmy z rekonstrukcjami wypadków, których celem jest uświadamianie załodze potencjalnych zagrożeń. Dzięki połączeniu działań profilaktycznych i edukacyjnych firma kształtuje odpowiedzialne postawy, przekładające się na realne korzyści zdrowotne i bezpieczeństwo pracowników.

„KGHM pozostaje liderem w kształtowaniu bezpiecznego środowiska pracy, wdrażając rozwiązania, które pomagają pracownikom budować nawyki zdrowego stylu życia. Jest to jeden z elementów szeregu działań. Bezpieczeństwo w takim przedsiębiorstwie, jak KGHM, to wypadkowa różnych czynników: odpowiedniej infrastruktury, sprawnego sprzętu, wykwalifikowanych pracowników. Bezcennym wsparciem są kampanie i akcje promujące zasady BHP” – napisali przedstawiciele KGHM.

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” organizowany jest po raz siódmy, udział w nim jest bezpłatny. Jego organizatorem jest firma Idea Trade przy współudziale Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. KGHM był jedyną firmą niemedyczną, który zwyciężył w jednej z siedmiu kategorii.

KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice), Zakłady Wzbogacania Rud oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. 

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej 70 tys. etatów. Trend spadkowy przyspiesza

W kwietniu 2025 r. w polskim górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych było 69 199 osób, co oznacza spadek o kolejne 500 etatów w porównaniu z marcem. Jak informowaliśmy, branża po raz pierwszy w historii spadła poniżej symbolicznej granicy 70 tysięcy pracowników. Trend redukcji zatrudnienia utrzymuje się i nabiera tempa.