Górnictwo: Zaszczytne wyróżnienie w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok

1669890671 fotowoltaika kghm

fot: KGHM

Inwestycja w energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest kolejnym krokiem miedziowej spółki w celu dywersyfikacji źródeł dostarczanej energii

fot: KGHM

KGHM jako jedyna firma z Polski, została wyróżniona w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok. Polska Miedź została doceniona spośród ponad 6 tysięcy podmiotów z całego świata, które dokładają najlepszych starań w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Polska Miedź zajęła 150 miejsce i uzyskała 20,9 proc. tzw. przychodów z działalności zrównoważonej, czyli 3,5 mld dolarów - czytamy w komunikacie.

Tegoroczna lista obejmuje 200 notowanych na giełdzie spółek z całego świata, które uzyskują największe tzw. zrównoważone przychody i pomyślnie przechodzą badania społeczne i środowiskowe. CarbonClean200™ to wspólne przedsięwzięcie AsYouSow, wiodącej organizacji non-profit, która wspiera inwestycje zgodne z wartościami zrównoważonego rozwoju, oraz Corporate Knights, korporacji skupiającej się na zmianach klimatycznych, odpowiedzialnym inwestowaniu oraz pomysłach, działaniach i innowacjach, które kształtują zrównoważoną gospodarkę.

- KGHM od lat znajduje się w globalnej czołówce branży. Jest siódmym na świecie producentem miedzi i zajmuje drugie miejsce wśród światowych producentów srebra. Swoje działania prowadzi w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i nieustannie podejmuje starania, aby cały ciąg technologiczny był optymalny, bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Swoje działania i zobowiązania w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie przez spółkę neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej - czytamy w nadesłanym komunikacie.

KGHM zapewnia, że dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE.

- Już teraz kopalnia w Sierra Gorda jest w stu procentach zasilana energią z odnawialnych źródeł. KGHM jest także bardzo aktywnie zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 roku KGHM podpisał z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. Ostatnio technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych. Polska Miedź także jako pierwsza w kraju złożyła wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki - informuje spółka.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.