Górnictwo: Mimo wykonania planu wydobycia, pracownicy nie otrzymali pełnej premii za sierpień

fot: Pixabay.com

Nagrody mają wynieść od kilkuset złotych do prawie 1,5 tys. zł

fot: Pixabay.com

Przedstawiciele związków zawodowych z kopalni Polkowice-Sieroszowice argumentowali, że mimo wykonania planu wydobycia, pracownicy nie otrzymali pełnej premii za sierpień. We wtorek, 12 września, dyrektor kopalni podjął decyzję w tej sprawie.

„W związku z argumentami przedstawionymi przez kierownictwo rejonów GG-5, GG-6, GC oraz propozycją złożoną przez przedstawicieli siedmiu organizacji związkowych w odniesieniu do premii za sierpień postanowiłem przychylić się do przedłożonej prośby o wypłatę pełnej premii” – napisał we wtorek, 12 września, w komunikacie do załogi dyrektor naczelny kopalni Polkowice-Sieroszowice Mariusz Kręgiel.

„Kierując się wkładem pracowników w produkcję Cu na rekordowym poziomie, nienotowanym w naszej kopalni od 5 lat, skorzystam z przysługującego mi prawa wypłaty premii pomimo braku realizacji zadań premiowych. Korekta zostanie naliczona wraz z wynagrodzeniem za mc. wrzesień” – czytamy w dalszej części komunikatu.

O wypłatę pełnej premii od kilku dni upominali się przedstawiciele strony związkowej. W tej sprawie związkowcy z „Solidarności” zwrócili się nawet do prezesa KGHM Polska Miedź Tomasza Zdzikota.

„(…) Pomimo wykonania planu wydobycia Cu przez Oddział w miesiącu sierpniu oraz posiadaniu nadwyżki produkcji Cu Dyrekcja nie wypłaciła pełnej premii za miesiąc sierpień w O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” – napisali przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź w O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w miniony piątek.

Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice to oddział KGHM Polska Miedź. Kopalnia jest jedną z trzech (obok ZG Lubin i ZG Rudna) działających kopalń miedzi w Polsce. Oddział Górniczy Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 roku w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych, Zakładu Górniczego „Polkowice” i Zakładu Górniczego „Sieroszowice”.

Kopalnia “Polkowice” rozpoczęła wydobycie w 1968 roku. Cztery lata później osiągnęła zdolność produkcyjną w wysokości 4,5 mln ton rocznie, aby już w rok później zwiększyć ją do 7,5 mln ton rudy. Budowa kopalni „Sieroszowice” ruszyła w 1977 roku, a pierwszy oddział eksploatacyjny uruchomiono w 1980 roku. Aktualnie zdolność produkcyjna ZG Polkowice-Sieroszowice wynosi ok. 12 mln ton rudy rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.