Ćwiczenia psów ratowniczych w kopalni

1736951465 psy

fot: PKW

Szkolenie zostało zorganizowane przez GOPR we współpracy z policją oraz Zakładem Górniczym w Brzeszczach

fot: PKW

12 stycznia w Zakładzie Górniczym Brzeszcze odbyły się ćwiczenia, w których wzięło udział 10 psów ratowniczych GOPR i policji wraz z przewodnikami. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności psów w trudnych warunkach podziemnych, które mogą wystąpić podczas akcji ratunkowych - poinformowali przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego.

Podczas szkolenia psy i ich przewodnicy mieli okazję pracować w realistycznych warunkach, symulujących sytuacje awaryjne - dzięki czemu czworonogi mogły doskonalić swoje zdolności w zakresie wykrywania zapachów, nawigacji w ciemności oraz współpracy z przewodnikami w ekstremalnych warunkach.

Szkolenie zostało zorganizowane przez GOPR we współpracy z policją oraz Zakładem Górniczym w Brzeszczach. Uczestnicy podkreślali, że takie inicjatywy są niezwykle ważne dla podnoszenia efektywności działań ratowniczych oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno ratownikom, jak i osobom poszkodowanym. Ćwiczenia czworonogów w kopalni wymagają od nich pełnej koncentracji i współpracy, pomimo trudnych warunków - zwierzaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem.

Jak wskazali przedstawiciele PKW, dzięki takim inicjatywom, psy ratownicze są coraz lepiej przygotowane do niesienia pomocy w najtrudniejszych warunkach, co może przyczynić się do uratowania wielu ludzkich żyć w przyszłości.

PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 r. był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 r. spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.

Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Zakłady PKW zatrudniają około 6300 osób. W minionym roku kopalnie spółki wyprodukowały ok. 4,5 mln t węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Klasyka kina i muzyka w kopalni

Film i muzyka dobrze się łączą także w przestrzeni postindustrialnej. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza na pokaz filmu niemego Charliego Chaplina pt. "Brzdąc" z muzyką na żywo.

PGG zaprasza do współpracy przy projektach farm fotowoltaicznych

PGG szuka partnerów do budowy farm fotowoltaicznych. Potencjalną lokalizacją m.in. Ruda Śląska

Polska Grupa Górnicza zaprasza do współpracy przy projektach farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 36 MWp. 

Wypadek w kopalni Marcel

W wypadku na terenie kopalni Marcel w Radlinie poszkodowany został górnik.

148 załóg na śląskich oesach! W ostatni weekend lipca 82. Rajd Polski (i nie tylko)

Po dwóch dekadach na szutrowych trasach Warmii i Mazur Rajd Polski przenosi się do województwa śląskiego. 82. edycji Rajdu Polski towarzyszą 10. Rajd Śląska czy Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. W sumie na śląskich odcinkach specjalnych w ostatni weekend lipca pojawi się rekordowa liczba aż 148 załóg – informują organizatorzy wydarzenia z Fundacji Automobilistów.