Już 60 ciał górników wydobytych z nielegalnej kopalni złota

fot: ARC

Większość osób decyduje się oczywiście na inwestowanie w złoto. Nie należy jednak obawiać się również innych kruszców

fot: ARC

W wyniku rządowej akcji ratunkowej odnaleziono 152 górników z nielegalnej kopalni złota Buffelsfontein w Stilfontein w RPA. Niestety 60 z nich uznano za zmarłych - informuje Sunday World. Portal przypomina, że rząd zwrócił się o pomoc do firmy ratowniczej Mines Rescue Services (MRS) w celu uwolnienia nielegalnych górników uwięzionych pod szybem 11 starej kopalni w północno-zachodniej części kraju. 

Wydobycie złota z zamkniętych kopalni to częsty proceder w RPA, którym w dużej mierze zajmują się obcokrajowcy. W Buffelsfontein według ekspertów może przebywać pod ziemią nawet 4-4,5 tys. osób. Za procederem często stoją zorganizowane grupy przestępcze. 

Żywi zostali po wydobyciu na powierzchnię aresztowani. Usłyszeli zarzuty zarzutów nielegalnego wydobycia, wtargnięcia i naruszenia ustawy imigracyjnej. Dwóch nielegalnych górników, u których znaleziono złoto, zostało również oskarżonych o nielegalne posiadanie materiałów zawierających złoto.

Rządowa akcja ratunkowa mająca na celu wydobycie nielegalnych górników uwięzionych pod ziemią rozpoczęła się w 13 stycznia rano. Szacuje się, że uwięzionych pod ziemią nadal jest ponad 550 nielegalnych osób. W szybie 11 znajdują się - według rządowych danych - jeszcze zwłoki. W sumie z wydobytymi na powierzchnię prawdopodobnie 109.

Jak podaje Sunday Word, wcześniej we wtorek, 14 stycznia, szef policji Senzo Mchunu i minister zasobów mineralnych i naftowych Gwede Mantashe odwiedzili to miejsce.

Mchunu powiedział, że policja nie ustaliła jeszcze przyczyny śmierci, ani tożsamości zwłok. Zostały one wydobyte spod ziemi w poniedziałek. Policja wciąż czeka na wyniki sekcji.

Na terenie szybu 11 można było zobaczyć mobilną windę ratunkową służącą do transportu żywych i martwych górników.

Dziennikarze relacjonują, że doszło do niepokojących scen, gdy Mchunu i Mantashe udali się, aby przemówić do członków społeczności Khuma, Stilfontein. Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Ogólnego Republiki Południowej Afryki (Giwusa) Mametlwe Sebei powiedział, że rząd powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za śmierć górników. Członkowie społeczności zaczęli krzyczeć na ministrów, nazywając ich „mordercami” i „tchórzami”.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku.