Żądają umowy społecznej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w LZW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Związkowcy z Grupy Kapitałowej Enea, w tym przedstawiciele strony społecznej z Lubelskiego Węgla Bogdanka, chcą rozpoczęcia prac nad umową społeczną. Jak wskazują, umowa miałaby zapewnić możliwość rozwoju spółek z GK Enea, zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów.

To jeden z postulatów, z którymi do zarządu GK Enea, wystąpili przedstawiciele strony społecznej z energetycznego koncernu. Wcześniej - 7 i 28 października - w Poznaniu odbyły się dwie tury rozmów związkowej delegacji z szefami spółek współtworzących GK Enea.

Po ich zakończeniu strona społeczna wniosła o zaprotokołowanie obszernej konkluzji jako postulatu, który obejmuje realizację wszystkich zgłoszonych na spotkaniu 7 października wątków dotyczących przyszłości spółek.

„Związki zawodowe GK Enea widzą możliwość realizacji zgłaszanych w dyskusji kluczowych dla przyszłości spółek GK Enea w obszarze wydobycia i wytwarzania jedynie w drodze umowy społecznej w sprawie zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów, zawartej pomiędzy Rządem RP, Zarządami spółek GK Enea, związkami zawodowymi i samorządami lokalnymi. Zwracamy uwagę, że strategia spółek jest dla nas jedynie informacją o biznesowej stronie podnoszonej na spotkaniu problematyki, natomiast w żaden sposób nie stanowi drogi do realizacji założeń sprawiedliwej transformacji” – napisali przedstawiciele związków zawodowych z GK Enea.

W związku z tym – jak dalej wskazali – żądają wskazania ostatecznego terminu na przedstawienie strategii dla spółek z GK Enea, a także podpisania wspólnego wystąpienia organizacji związkowych oraz zarządów spółek z GK Enea do premiera o natychmiastowe rozpoczęcie prac nad wspomnianą umową społeczną. Umowa miałaby zostać zawarta przez rząd, pracodawców, organizacje związkowe oraz samorządy lokalne z miejsc, gdzie zlokalizowane są zakłady GK Enea, a dokument miałby stanowić gwarancję, że spółki z GK Enea będą rozwijane, a miejsca pracy utrzymane.

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.