Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

322.95 PLN (-2.09%)

ORLEN S.A.

129.58 PLN (-0.02%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.76 PLN (-2.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.12 PLN (-2.32%)

Enea S.A.

24.24 PLN (-3.81%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.75 PLN (+1.90%)

Złoto

4 821.36 USD (+0.10%)

Srebro

78.84 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

97.89 USD (+3.42%)

Gaz ziemny

2.64 USD (+1.15%)

Miedź

6.07 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

106.00 USD (-0.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

322.95 PLN (-2.09%)

ORLEN S.A.

129.58 PLN (-0.02%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.76 PLN (-2.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.12 PLN (-2.32%)

Enea S.A.

24.24 PLN (-3.81%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.75 PLN (+1.90%)

Złoto

4 821.36 USD (+0.10%)

Srebro

78.84 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

97.89 USD (+3.42%)

Gaz ziemny

2.64 USD (+1.15%)

Miedź

6.07 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

106.00 USD (-0.93%)

Nowe inwestycje w Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim

1563544271 elektrocipelownia gorzow pge energia ciepla

fot: PGE Energia Ciepła

Od dwóch lat Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim dysponuje jednym z najnowocześniejszych w kraju bloków gazowo-parowych o mocy 140 MW

fot: PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, i GE Power podpisały w piątek, 19 lipca, umowę na modernizację turbiny gazowej i generatora bloku gazowo-parowego elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki PGE Energia Ciepła.  Inwestycja ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i regionu.

 Inwestycja w gorzowskiej elektrociepłowni jest częścią dużej modernizacji bloku gazowo-parowego, wybudowanego w 1999 r. Oprócz modernizacji turbiny gazowej GT8C, której wykonawcą będzie GE Power, zmodernizowana zostanie także turbina parowa tego bloku i wybudowana nowa chłodnia wentylatorowa. Inwestycje te znacząco ograniczą od 2021 r. udział technologii węglowej w produkcji ciepła i energii elektrycznej w mieście, a od 2023 r. całkowicie ją wyeliminują. Dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego oznacza to poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła po konkurencyjnych cenach.

- PGE Energia Ciepła, jako lider rynku ciepła w Polsce, chce być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze – mówi Przemysław Kołodziejak, wiceprezes PGE Energia Ciepła.

- Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W naszych lokalizacjach w całej Polsce planowane jest zwiększanie potencjału ciepłowniczego poprzez budowę do 2030 roku 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 powinien przekroczyć 50 proc. - dodaje Przemysław Kołodziejak.

- Od dwóch lat Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim dysponuje jednym z najnowocześniejszych w kraju bloków gazowo-parowych o mocy 140 MW, który wybudowany został nakładem 568 mln zł. Dzisiaj podpisana została umowa z GE Power na modernizację turbiny gazowej wybudowanego w 1999 r. bloku gazowo-parowego na kwotę blisko 40  mln zł. Przed nami jeszcze kolejne inwestycje w ten blok, po zakończeniu których należąca do PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim będzie jednym z najnowocześniejszych wytwórców  ciepła i energii elektrycznej w Polsce –  mówi Mirosław Rawa, dyrektor oddziału PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Modernizacja bloku gazowo-parowego jest także kluczowym działaniem elektrociepłowni w poszerzaniu usług na rynku mocy. Oznacza to, że po zmodernizowaniu blok ten zapewni dodatkową moc elektryczną w sytuacjach niedoboru energii w ogólnokrajowym systemie energetycznym, oferując 62 MW mocy dyspozycyjnej netto. Planowany termin rozpoczęcia prac na terenie zakładu to sierpień 2020 r.

 Wykonawcą prac modernizacyjnych jest GE Power, dostawca technologii wspierających dywersyfikację miksu energetycznego poprzez wykorzystanie takich źródeł energii jak gaz czy OZE.

- Na polskim rynku dostarczamy technologie na potrzeby m.in projektów węglowych, gazowych, jak i OZE. Wykorzystujemy nasze rozwiązania i know-how także do modernizacji działających już elektrowni, wydłużając ich zdolności produkcyjne, aby utrzymać istniejącą flotę przy optymalnej eksploatacji przez następne lata. Rozwój odnawialnych źródeł energii oznacza zwiększoną potrzebę inwestycji w elastyczne źródła mocy konwencjonalnej, która będzie wspierała niestabilne dostawy energii pochodzącej z OZE. Będąc równoległym dostawcą turbin wiatrowych, jesteśmy aktywnym uczestnikiem procesu zrównoważonej transformacji energetycznej naszego kraju  -  mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce. 

 - Powierzenie nam modernizacji turbiny gazowej GT8C wraz z generatorem jest rezultatem współpracy pomiędzy Elektrociepłownią w Gorzowie Wielkopolskim a GE Power. Przeprowadzenie modernizacji turbiny gazowej umożliwi jej  dalszą bezpieczną eksploatację oraz świadczenie usług na rynku mocy z zachowaniem wszelkich wymogów dotyczących ochrony środowiska - dodaje prezes GE Power. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będą współpracować w sprawie budowy reaktorów SMR w Stalowej Woli

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisała list intencyjny o współpracy z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) przy projekcie budowy modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Stalowej Woli - podała w czwartek ARP.

Co trzecia firma wdrożyła już narzędzia sztucznej inteligencji

Jedna trzecia polskich firm stosuje narzędzia sztucznej inteligencji - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy doradczej EY. Najwięcej firm, które wdrożyły takie rozwiązania, jest w sektorze finansów.

Balczun: Trudno wyobrazić sobie transformację gospodarczą Polski bez giełdy

Trudno wyobrazić sobie transformację polskiej gospodarki bez polskiej giełdy - ocenił minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański wskazał natomiast, że silna giełda i silny rynek kapitałowy to fundamenty silnej gospodarki.

Wkrótce start rewitalizacji terenów po kopalni Mysłowice

W Mysłowicach powstanie nowe Centrum Usług Społecznych w budynku dawnego laboratorium KWK Mysłowice. Obiekt znów ma służyć mieszkańcom. Na terenie dawnej kopalni zachowało się już tylko kilka budynków, wśród nich szyb Łokietek i maszynownia.