Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.98 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

325.25 PLN (-1.39%)

ORLEN S.A.

129.02 PLN (-0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.81 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.15 PLN (-2.08%)

Enea S.A.

24.40 PLN (-3.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.65 PLN (+1.52%)

Złoto

4 837.60 USD (+0.44%)

Srebro

79.58 USD (+0.30%)

Ropa naftowa

96.34 USD (+1.79%)

Gaz ziemny

2.62 USD (+0.23%)

Miedź

6.10 USD (+0.32%)

Węgiel kamienny

106.00 USD (-0.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.98 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

325.25 PLN (-1.39%)

ORLEN S.A.

129.02 PLN (-0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.81 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.15 PLN (-2.08%)

Enea S.A.

24.40 PLN (-3.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.65 PLN (+1.52%)

Złoto

4 837.60 USD (+0.44%)

Srebro

79.58 USD (+0.30%)

Ropa naftowa

96.34 USD (+1.79%)

Gaz ziemny

2.62 USD (+0.23%)

Miedź

6.10 USD (+0.32%)

Węgiel kamienny

106.00 USD (-0.93%)

Bank centralny o inflacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zdaniem banków czwarty kwartał br. przyniesie kontynuację łagodzenia polityki kredytowej, czemu towarzyszyć będzie istotny wzrost popytu ze strony gospodarstw domowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Głównym czynnikiem utrzymującego się w Polsce stabilnego wzrostu gospodarczego jest rosnący popyt konsumpcyjny, ograniczająco na wzrost PKB oddziaływał natomiast spadek inwestycji - wynika z listopadowego raportu o inflacji NBP. W stosunku do lipcowej projekcji bank centralny obniżył prognozę wzrostu PKB na 2016 rok.

W opublikowanym w poniedziałek (14 listopada) cyklicznym "Raporcie o inflacji" z listopada 2016 roku NBP wskazuje, że spadek inwestycji związany był ze zmniejszeniem wykorzystania środków unijnych po zakończeniu poprzedniej perspektywy finansowej UE, a także utrzymującą się niepewnością co do otoczenia regulacyjnego prywatnych przedsiębiorstw.

Raport stwierdza także, że do zwiększenia się dynamiki PKB w drugim kwartale 2016 roku przyczyniło się przyspieszenie wzrostu eksportu.

"Wzrostowi gospodarczemu - mimo deflacji - towarzyszy poprawa sytuacji na rynku pracy oraz lepsza niż w poprzednich latach kondycja finansowa przedsiębiorstw. Oba czynniki sprzyjają wzrostowi akcji kredytowej" - głosi raport.

Dokument zawiera opracowaną w Instytucie Ekonomicznym NBP najnowszą projekcję inflacji i PKB według modelu NECMOD. Raport przypomina, że projekcja ta stanowi jedną z przesłanek, na podstawie której RPP podejmuje decyzję o wysokości stóp procentowych.

Zgodnie z projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 21 października 2016 r. - roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale od -0,7 do -0,6 proc. w 2016 r. (wobec od -0,9 do -0,3 proc. w projekcji z lipca 2016 r.), w przedziale od 0,5 do 2,0 proc. w 2017 r. (wobec 0,3 do 2,2 proc. w lipcu) oraz w przedziale od 0,3 do 2,6 proc. w 2018 r. (tak samo jak w lipcu).

Według tzw. centralnej ścieżki projekcji inflacja CPI w 2016 roku wyniesie -0,6 proc., w 2017 1,3 proc., a w 2018 1,5 proc.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale od 2,5 do 3,4 proc. w 2016 r. (wobec od 2,6 do 3,8 proc. w projekcji z lipca 2016 r.), od 2,6 do 4,5 proc. w 2017 r. (wobec od 2,4 do 4,5 proc. w lipcu) oraz od 2,2 do 4,4 proc. w 2018 r. (wobec od 2,1 do 4,3 w lipcu).

Według centralnej ścieżki w 2016 roku wzrost PKB wyniesie 3,0 proc. w 2017 roku 3,6 proc., a w 2018 roku 3,3 proc.

"Obniżenie inwestycji spowodowało, że obniżyliśmy prognozy PKB" - mówił prezentujący raport na konferencji prasowej wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Jacek Kotłowski.

Dokument podkreśla, że po wyraźnym obniżeniu się tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w I połowie 2016 r., ponowne przyspieszenie dynamiki PKB spodziewane jest dopiero w 2017 r., a jego skala będzie zbliżona do oczekiwań z projekcji lipcowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Balczun: Trudno wyobrazić sobie transformację gospodarczą Polski bez giełdy

Trudno wyobrazić sobie transformację polskiej gospodarki bez polskiej giełdy - ocenił minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański wskazał natomiast, że silna giełda i silny rynek kapitałowy to fundamenty silnej gospodarki.

Eksperci podzieleni w ocenie 35 lat funkcjonowania warszawskiej giełdy

Funkcjonowanie warszawskiej giełdy nie zostało dobrze spożytkowane; obecnie więcej firm chce z giełdy wychodzić niż na nią wchodzić - uważa prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego. Z kolei dr Kamil Gemra z SGH jest zdania, że 35 lat warszawskiego parkietu było sukcesem.

Jadwiga przebiła najdłuższy tunel kolejowy w Polsce!

We wtorek w miejscowości Mordarka tarcza drążąca najdłuższy tunel kolejowy w Polsce przebiła się na drugą stronę góry. Tym samym zakończono drążenie głównego tunelu, który jest częścią projektu Podłęże-Piekiełko, jednej z największych inwestycji kolejowych w Polsce. Dzięki niej dojazd pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza będzie możliwy w ok. godzinę.

Największa huta w Polsce rozpoczyna współpracę ze studentami Politechniki Śląskiej

ArcelorMittal Poland, czyli największy producent stali w Polsce we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Cyfryzacji Przemysłu Politechniki Śląskiej rozpoczął projekt „Od pomysłu do przemysłu”. Przedsięwzięcie ma wzmocnić wymianę doświadczeń pomiędzy przemysłem hutniczym a studentami Politechniki. Najbardziej zaangażowani uczestnicy będą nagrodzeni za pomysły dotyczące realnego biznesowego wyzwania.