Wakacje w Śląskiem na półmetku. Z wyjazdów wakacyjnych dofinansowanych przez WFOŚiGW w Katowicach skorzysta 2415 dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych. Odwiedziliśmy jedną z takich kolonii - w Jaworzynce.
Już po raz 24. Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność im. Grzegorza Kolosy zorganizowała kolonie dla osób młodych z rodzin dotkniętych patologią społeczną i złą sytuacją materialna. Koloniści wypoczywają w kompleksie Jano w Jaworzynce - wsi w powiecie cieszyńskim, w malowniczym Beskidzie Śląskim.
Solidarnościowa Fundacja, organizator corocznych wyjazdów o charakterze sportowym i rekreacyjno-kulturalnym współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiG) w Katowicach od 1994 r. Dotychczas WFOŚiG dofinansował Fundację ponad 8 mln zł. Dzięki tym pieniądzom wakacje spędziło już prawie 83 tys. dzieci i młodzieży z naszego województwa. Fundacja organizuje wakacyjny wypoczynek w miejscowościach czystych ekologicznie, szczególnie mieszczących się na terenie południowej i północnej Polski.
W programie letniego wypoczynku jest miejsce na eko-edukację młodzieży. Istotna jest także profilaktyka zdrowotna. Mogli się o tym przekonać dziennikarze, którzy w piątek (29 lipca) odwiedzili kolonistów.
Można było przekonać się, jak młodzi spędzają aktywnie czas na grach zespołowych i wspólnych ćwiczeniach fizycznych. Koloniści zaprezentowali odwiedzającym ekologiczne przedstawienie. oczywiście o tym, że o środowisko naturalne trzeba dbać. Interesująco wypadł pokaz eko-mody. Prezentowano stroje wykonane z... odpadów i przy okazji instruowano, jak te odpady należy właściwie segregować...
- Wiem jak ważne są takie wyjazdy dla dzieciaków. Nie tylko wypoczywają, ale dowiadują się jak piękne jest życie na łonie przyrody. Wbrew pozorom, młodzi ludzie z województwa śląskiego mogą to zrozumieć, doświadczając symbiozy natury z przemysłem. Takie podróże mają cenne walory edukacyjne. A poza tym nigdy się ich nie zapomina. Do tej pory pamiętam moją pierwszą kolonię w nad Morzem Bałtyckim - wspominał portalowi górniczemu nettg.pl Piotr Duda, prezes zarządu Fundacji i szef Solidarności.
Spotkanie z kolonistami podsumował Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiG, twierdząc, że kto raz był na tak zorganizowanych feriach, zechce je spędzać ponownie. Potwierdziła to w rozmowie z dziennikarzem dziewięcioletnia Ania z Będzina:
- Tu można oddychać. Jest inne powietrze. Fantastycznie spędzamy czas. Nie chce się wracać do domu.
W 2016 r. na wakacje dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach pojedzie 2415 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych.
W galerii: eko-kolonie. Jaworzynka, 29 lipca. 2016 r. (zdjęcia: Michał Sikora - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.