Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 173.16 USD (+0.29%)

Srebro

85.46 USD (+0.10%)

Ropa naftowa

98.71 USD (+1.89%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.87 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 173.16 USD (+0.29%)

Srebro

85.46 USD (+0.10%)

Ropa naftowa

98.71 USD (+1.89%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.87 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: Zarząd KGHM ogłosił żałobę po wypadku w ZG Polkowice-Sieroszowice

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

KGHM podkreśla, że sytuacja na rynku surowców nadal jest trudna. W porównaniu do analogicznego okresu ceny miedzi w pierwszym półroczu 2016 r. były niższe o 21 proc., natomiast molibdenu o 25 proc.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice, należących do KGHM Polska Miedź, w poniedziałek, 26 sierpnia, doszło do wypadku śmiertelnego. Zginął w nim 48-letni operator kotwiarki. W związku z tym tragicznym wydarzeniem zarząd KGHM zdecydował o wprowadzeniu trzydniowej żałoby we wszystkich oddziałach spółki.

O wypadku powiadomiony został Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu. Okoliczności zdarzenia wyjaśni komisja. 48-letni mężczyzna pracował w kopalni od 2002 roku.

To trzeci wypadek śmiertelny w kopalniach miedzi w tym roku. Do pierwszego zdarzenia doszło 12 lipca w ZG Lubin. Tam życie stracił 41-letni górnik - operator samojezdnych maszyn górniczych. Według wstępnych ustaleń nadzoru górniczego, przyczyną tego wypadku śmiertelnego był opad brył skalnych, które docisnęły górnika-operatora do rozpory spągowej kotwiarki.

Kolejne zdarzenie miało miejsce 19 sierpnia w ZG Polkowice-Sieroszowice. Tam, po trwającej kilka godzin akcji poszukiwawczej, ratownicy KGHM odnaleźli ciało 50-letniego pracownika. Mężczyzna nie wyjechał na powierzchnię po swojej zmianie. Jak podał nadzór górniczy, obecnie nie jest możliwe ustalenie bezpośredniej przyczyny zgonu pracownika. 21 sierpnia dyrektor OUG we Wrocławiu zwrócił się z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Lubinie o udostępnienie protokołu z sądowo-lekarskich oględzin zwłok oraz z wyników badań pobranych próbek.

W polskim górnictwie w 2024 r. doszło do tej pory do 13 wypadków śmiertelnych i jednego wypadku ciężkiego. W 2023 r. takich zdarzeń było odpowiednio 15 i 8.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.