Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: Wrócą egzaminy przed organami nadzoru górniczego o stwierdzenie posiadania kwalifikacji

Ka 60wkopalni arc faser

fot: ARC/Faser

Na wniosek użytkowników tarnogórska fabryka Faser wydłuża o rok gwarantowany, pięcioletni czas ochronnego działania aparatów KA-60 (na zdj. aparat na wyposażeniu górnika w ścianie pod ziemią)

fot: ARC/Faser

Już niebawem nadzór górniczy zyska nowe kompetencje. Dotyczyć będą jego udziału w postępowaniu o wydanie koncesji starościńskich, kwalifikacji górniczych i naliczania solidarnej opłaty na sprawców nielegalnej eksploatacji.

- Chodzi o obszary do 2 hektarów dla kopalni piasku i żwiru. Nadzór ten sprowadza się do tego, żeby dopilnować, aby w koncesjach znalazły się elementy sposoby prowadzenia zakładu górniczego i sposobu jego likwidacji, ponieważ przy koncesjach starościńskich nie ma planu ruchu – wyjaśniła Małgorzata Waksmańska, dyrektor departamentu prawnego w Wyższym Urzędzie Górniczym.

Jeśli chodzi o kwalifikacje górnicze, to nastąpi powrót do systemu stwierdzania kwalifikacji przez organa nadzoru górniczego, odejście od deregulacji, czyli oddania pracodawcom tego, aby mogli sami mogli określać wymagania. Nie sprawdziło się to w praktyce, jakość pracy się pogorszyła, stąd powrót do systemu, w którym to ustawodawca określa, jaki wymagania należy spełnić na określone stanowisko w ruchu zakładu górniczego – tłumaczy Małgorzata Waksmańska.

Oznacza to, że wrócą egzaminy państwowe przed organami nadzoru górniczego o stwierdzenie posiadania kwalifikacji. Jedynie czynności specjalistyczne pozostaną w gestii pracodawcy.

Trzecim elementem zmian jest nielegalna eksploatacja. Nadzór górniczy zyska kompetencje do tego, aby naliczać solidarnie opłatę kilku sprawcom, jeśli prowadzili proceder nielegalnie, bez określania ile kto wydobył danej kopaliny. I to oni między sobą będą mogli się rozliczyć według uznania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.