Górnictwo: więcej pracy za mniejsze wypłaty

1403526438 mount isa mines australia xstrata

fot: www.mountisamines.com.au

EnCore-Xstrata w miejscowości Mount Isa, która żyje z górnictwa, zatrudnia w kopalniach i hutach ok. 5 tys. osób

fot: www.mountisamines.com.au

Zarobki fachowców zatrudnionych w przemyśle górniczym (wliczając geodetów i inżynierów górniczych) w Australii w ciągu dwóch ostatnich lat zmalały przeciętnie aż o 20 proc. Jednocześnie pracodawcy wymagają od nich więcej wydajności, co jest konsekwencją kryzysu w sektorze węglowym - ogłosił we wtorek (25 listopada) Australijski Instut Górnictwa i Metalurgii (AusIMM).

Przeciętne wynagrodzenia spadły dokładnie o 19 proc. od 2012 r. Nawet specjaliści górniczy najwyższych klas z najdłuższym doświadczeniem zarabiają przy tym mniej niż w 2008 r. (kwotowo, bez uwzględnienia podwyżek inflacyjnych).

Górnicy zatrudnieni na etatach pracują średnio o 4 godziny w tygodniu dłużej niż rok wcześniej, a  rośnie jednocześnie stopa bezrobocia w branży - zauważają autorzy raportu cytowanego w portalu mining.com.

Szef zespołu AusIMM Michael Catchpole stwierdził, że badanie dostarcza kolejnego dowodu na długotrwałe spowolnienie w sektorze górniczym.

- Fachowcy górniczy doświadczyli czegoś w rodzaju jazdy na roller-coasterze: najpierw świetne oferty pracy i wzrost wynagrodzeń w okresie boomu na surowce mineralne a potem nagła i znacząca korekta w dół w ciągu ostatnich dwóch lat. Raport AusIMM pokazuje wyraźny i ostry wzrost bezrobocia o ponad 12 proc. w grupie wykwalifikowanych górników - komentuje Carchpole.

Autorzy podkreślają, że ich badania rysowały już nieco wcześniej janse sygnały ostrzegawcze dla środowiska górniczego. Instytut ponaglał kompanie górnicze i rząd oraz władze stanów australijskich, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, by nie utracić utalentowanych i wysokowykwalifikowanych pracowników górnictwa.

- Trzeba skoncentrować się na wspieraniu i zapewnieniu bodźców do rozwoju dla profesjonalistów w sektorze górniczym, ponieważ tylko w ten sposób uda się nam ocalić przyszłość górnictwa w kraju i gospodarczy dobrobyt Australii. Apelujemy do czynników rządowych o politykę redukowania barier inwestycyjnych w górnictwie oraz o wygaszenie czerwonego światła dla badań i innowacji w tym sektorze przemysłu. Pracownikom trzeba zapewnić zawodowy rozwój aż do uzyskania najwyższych kwalifikacji na poziomie uniwersyteckim dla tych, którzy w przyszłości wejdą w życie zawodowe w przemyśle górniczym - ocenia Catchpole.

Ryc. Przeciętne zarobki roczne w górnictwie w podziale na różne kategorie
Objaśnienia: niebieska linia - przeciętna płaca bazowa dla wszystkich respondentów; male - mężczyźni; female - kobiety;
full-time/part-time person - zatrudnieni w pełnym wymiarze/czasowo; rest of world - reszta świata;
geoscience - geolog; management - menedżerowie, zarządy; engineering - inżynierowie; met/mat/chem - metal/materiały/chemia;
community&environment - ds. społecznych i ochrony środowiska; other - pozostali;
coal - węgiel; extractive - wydobycie (surowców nat.); gold - złoto; heavy minerals - minerały ciężkie (np. apatyty); metalliferous - rud metali;
oil and gas - ropa naftowa i gaz ziemny; across commodities - surowce przekrojowo; other - inne.

Ze szczegółowymi danymi raportu AusIMM na temat górnictwa australijskiego można zapoznać się w oryginale: www.ausimm.com/survey2014

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.