Górnictwo: W PGG rozpoczęły się negocjacje na temat postulatów płacowych

fot: Maciej Dorosiński

W rozmowach w PGG uczestniczy wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik

fot: Maciej Dorosiński

- Jeśli dzisiejsze rozmowy nie przyniosą rozstrzygnięcia, to będziemy kontynuować dotychczasowe działania oraz podejmiemy kroki zmierzające do przeprowadzenia referendum strajkowego – powiedział przed wtorkowymi, 28 grudnia, negocjacjami w Polskiej Grupie Górniczej lider górniczej Solidarności oraz szef związku w PGG Bogusław Hutek.

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Piotr Pyzik stwierdził, że wysłucha postulatów strony społecznej i wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie.

- Sztab protestacyjno-strajkowy podejmie działania, o których państwa informowaliśmy. Ale także idziemy dalej trybem sporu zbiorowego, czyli składamy pismo, żeby nam przygotowano listy do referendum strajkowego, bo musimy zaangażować załogi – wyjaśnił przewodniczący Hutek.

- My mamy swoje postulaty, również wynikające z harmonogramu prac, który przyjęliśmy - łącznie z procedurą ustawy już w chwili obecnej w Senacie. Przedstawimy też stronie społecznej swoje racje – powiedział natomiast wiceminister Pyzik.

Tematem rozmów, które rozpoczęły się o godz. 12.00 w siedzibie spółki, mają być postulaty, które strona społeczna przedstawiła przed świętami. W piśmie skierowanym do zarządu związkowcy wyjaśnili, że sztab został powołany w związku z brakiem porozumienia w dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest wypłata rekompensaty dla pracowników PGG SA za cztery miesiące: wrzesień, październik, listopad i grudzień w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych PGG SA, aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości węgla wydobywanego w dni wolne od pracy.

Druga dotyczy natomiast zakończenia roku 2021 ze średnim wynagrodzeniem 8200 zł brutto w spółce.

Przypomnijmy, że 21 grudnia cztery organizacje związkowe (NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Związek Zawodowy Pracowników Dołowych), działające w Polskiej Grupie Górniczej, powołały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy oraz ogłosiły pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach spółki.

W ramach akcji protestacyjnej związkowcy prowadzili blokadę wysyłek węgla z kopalń PGG. Uczestniczył w nich również związek zawodowy Sierpień 80, którego członkowie prowadzili także okupację siedziby PGG od poniedziałku do środy, 20-22 grudnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.