Górnictwo: resort aktywów państwowych poznaje związkową ocenę sytuacji w branży

fot: Bartłomiej Szopa

Obrady odbywać się będą w siedzibie zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność

fot: Bartłomiej Szopa

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kontynuują w czwartek po południu rozmowy z zarządem spółki oraz szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem i jego zastępcą Adamem Gawędą.

W trakcie przerw w spotkaniu jego uczestnicy nie komentują przebiegu rozmów. Nieoficjalnie potwierdzają, że przerwy, podczas których związkowcy i przedstawiciele rządu konferują w osobnych salach, służą omówieniu składanych w trakcie spotkania propozycji i postulatów obu stron.

- Rozmawiamy - powiedział wicepremier Sasin, wchodząc na spotkanie po przerwie. Wcześniej deklarował, że resort aktywów państwowych chce poznać związkową ocenę sytuacji w górnictwie i oczekiwania strony społecznej. Nie powiedział, czy ministerstwo zamierza przedstawić związkom konkretne propozycje w odpowiedzi na ich postulaty.

Po zakończeniu czwartkowych rozmów spodziewany jest briefing prasowy z udziałem wicepremiera Jacka Sasina.

W spotkaniu, obok szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, bierze udział wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa węgla kamiennego. Jest także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes PGG Tomasz Rogala i dwaj wiceprezesi tej spółki: ds. finansowych Andrzej Paniczek i ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Stronę społeczną reprezentują przedstawiciele kilku górniczych związków, m.in. Solidarności i Sierpnia'80.

Od kilku miesięcy w największej górniczej spółce trwa spór zbiorowy, a od ubiegłego piątku - pogotowie strajkowe. W środę związkowcy ogłosili harmonogram dalszych protestów - 17 lutego w kopalniach i zakładach PGG ma odbyć się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a ponad tydzień później - referendum strajkowe. Na 28 lutego zaplanowano górniczą manifestację w Warszawie.

Związkowcy domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku oraz korzystniejszych od proponowanych przez zarząd zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Sprzeciwiają się też - jak mówią - planom "cichej likwidacji kopalń" i żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Wskazują, że jest to efektem importu z Rosji oraz nieodbierania zakontraktowanego surowca przez energetykę. Wicepremier Sasin zadeklarował niedawno, że spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla zza granicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.