Górnictwo: Kolejna rudna rozmów dotycząca umowy społecznej dla górnictwa pod koniec przyszłego tygodnia

fot: Maciej Dorosiński

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności

fot: Maciej Dorosiński

Jak poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” pozostały jeszcze trzy obszary, w których są zasadnicze rozbieżności pomiędzy stroną rządową i związkami zawodowymi. Chodzi o gwarancje zatrudnienia, system indeksacji płac oraz jeden z elementów procesu notyfikacyjnego dotyczący harmonogramu wygaszania kopalń. Kolejne spotkanie zespołu plenarnego ma się odbyć, nie w poniedziałek, jak początkowo przekazali przedstawiciele strony związkowej, ale najprawdopodobniej pod koniec następnego tygodnia.

Mimo początkowych deklaracji, że porozumienie być może uda się osiągnąć w tym tygodniu, czwartkowe rozmowy, które trwały prawie 15 godzin nie przyniosły przełomu.

- Zdecydowana większość zapisów umowy społecznej jest już uzgodniona. Natomiast w sprawie gwarancji zatrudniania, systemu kształtowania płac i jednego z elementów dotyczących harmonogramu wygaszania kopalń rozbieżności wciąż są dość poważne. Aby uniknąć eskalacji sporu w tych kwestiach, zawnioskowaliśmy o przerwę w rozmowach do czasu przygotowania przez rząd propozycji wyjścia z impasu – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” cytowany w komunikacie centrali związkowej.

Kolorz, wśród obszarów umowy społecznej, w której udało się osiągnąć porozumienie, wymienił m.in. rozdziały dotyczące inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, transformacji gospodarczej Górnego Śląska oraz system osłon socjalnych dla pracowników odchodzących z górnictwa węgla kamiennego.

Wg szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” do wznowienia rozmów dojdzie najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego tygodnia. – Gdy rząd przekaże nam swoje propozycje rozwiązań, przeanalizujemy je we własnym gronie. Myślę, że kolejna tura negocjacji nastąpi nie wcześniej niż w okolicach czwartku lub piątku – dodał Kolorz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.