Górnictwo: Gotowy jest harmonogram działań, rozłożony w czasie i uzgodniony ze stroną społeczną

fot: Maciej Dorosiński

- Będę namawiał do tego, by jak najszybciej powołać zespoły, które będą pracowały nad treścią umowy społecznej – wyjaśnił minister Artur Soboń

fot: Maciej Dorosiński

Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, twierdzi, że wszyscy, którzy uważają, że proces transformacji można przeprowadzić szybciej – mylą się. - Potrzebny jest konsensus społeczny, troska o bezpieczeństwo energetyczne, by uznać transformację za sprawiedliwą – podkreślił podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą na temat transformacji.

- Rośnie znaczenie i konkurencyjność OZE, co powoduje, że zwiększa się też rola tych źródeł energii i ich pierwszeństwo w systemie elektroenergetycznym. Ta energia wypiera tę opartą na węglu. Przewagę mają ci, którzy produkują taniej, co oznacza import z zagranicy, głównie z Niemiec. Ten import wpływa na nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówił wiceminister.

Podkreślił rolę zgody społecznej w procesie transformacji: - Chcę, by wszystko przebiegało w pokoju, amortyzowane osłonami i gwarancjami dla pracowników. Chcę, by umowa społeczna dla sektora górniczego powstała. Program wsparcia będzie opierał się na znanych instrumentach. Koszty nadzwyczajne to m.in. wcześniejsze emerytury górników i pracowników przeróbki, likwidacja majątku. W umowie jest też część inwestycyjna dotycząca wykorzystania węgla także poza energetyką – zdradził Artur Soboń.

Podkreślił, że gotowy jest harmonogram działań, rozłożony w czasie i uzgodniony ze stroną społeczną.

- Mamy też propozycje dla przemysłu okołogórniczego. Jesteśmy na finiszu tych uzgodnień. Nie podaję liczb, nie podaję rozwiązań, bo na to jest zbyt wcześnie. Wczoraj nasze propozycje, co do rozbieżnych kwestii, skierowaliśmy do strony społecznej. Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się odpowiedzi. Zmierzamy do końca i podpisania umowy. Zderzymy ją potem z Komisją Europejską i koniecznością notyfikacji – mówił Artur Soboń.

Podkreślił, że chciałby, aby rola strony społecznej nie zakończyła misji na podpisaniu umowy, ale by brała ona udział w procesie na każdym etapie jego realizacji.

- Jesteśmy też na finiszu wydzielania górniczej części aktywów z energetyki. Planowane jest stworzenie podmiotu, który te aktywa wytwórcze oparte na węglu wchłonie – poinformował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.