Górnictwo: branża w oczekiwaniu na Politykę Surowcową Państwa

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Polską bolączką jest przewlekłość postępowań. Wiele kopalń stoi przed koniecznością uzyskania koncesji - mówi prof. Aleksander Lipiński

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

 

Polityka Surowcowa Państwa to jeden z dokumentów mocno wyczekiwanych przez górniczą branżę. Projekt jest gotowy i jak poinformował w poniedziałek (13 listopada) prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, został właśnie skierowany do konsultacji. Równie ważna jest nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, która ma niebawem trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W tym drugim przypadku chodzi o koncesje. W ciągu najbliższych trzech lat wygaśnie niemal połowa z 65 udzielonych w Polsce koncesji na eksploatację węgla kamiennego i brunatnego. Starania o nową trwają średnio 3-4 lata, rekordziście zajęło to siedem lat.

Przewlekłe postępowania
Prof. Aleksander Lipiński, specjalista od prawa górniczego i ochrony środowiska Uniwersytetu Śląskiego, podkreślał podczas konferencji „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi” w Rytrze:
- Polską bolączką jest przewlekłość postępowań. Wiele kopalń stoi przed koniecznością uzyskania koncesji.

Wiceminister środowiska zapowiadał wielokrotnie, że sprawa ułatwień w uzyskiwaniu koncesji, skrócenia procedur – zostanie załatwiona do końca roku w ramach trzeciego pakietu zmian w Prawie geologicznym i górniczym. Projekt jest gotowy, ale jego szczegóły nie są znane publicznie.

Aby przedłużyć koncesję w resorcie środowiska, kopalnie obecnie muszą spełnić dwa główne warunki: uzyskać odpowiednie decyzje środowiskowe i poczynić uzgodnienia z właściwymi organami samorządów. Przedstawiciele środowiska górniczego podkreślają, że w obecnym stanie prawnym przy przedłużaniu posiadanych koncesji, nawet bez wprowadzania zmian w zakresie warunków eksploatacji czy obszaru górniczego, obowiązują takie same procedury, jak przy staraniach o nową koncesję.

Ogromne zasoby
W tym tygodniu w resorcie środowiska omawiano projekt Polityki Surowcowej Państwa, który po przejściu przez proces legislacyjny został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

- Większość obszarów Polski to tereny, gdzie występują udokumentowane złoża surowców. Żadne państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska – mówił prof. Jędrysek podczas poniedziałkowego briefingu w Ministerstwie Środowiska.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że w naszym kraju znajduje się 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego, 20 proc. zasobów węgla brunatnego. Polska jest też bogata w ropę naftową i gaz ze złóż niekonwencjonalnych, np. z łupków; zasoby siarki; kopalin chemicznych, jak sól potasowa; wody termalne, lecznicze i mineralne.

Wejście w życie Polityki Surowcowej Państwa będzie miało, zdaniem przedstawicieli resortu środowiska, znaczący wpływ na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów, a także wykorzystanie energii geotermalnej.

Z dna oceanu
Resort informuje, że jednym z pierwszych programów wykonawczych jest „Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów”, czyli PRoGeO. Program ten został opracowany w Ministerstwie Środowiska i zatwierdzony przez rząd w sierpniu 2017 r. Zakłada on wydobycie cennych złóż metali znajdujących się na dnie oceanicznym. PRoGeO przewidziany jest na wiele lat, a potencjalnie cenne złoża metali są oceniane na bardzo zasobne.

Wiceminister Jędrysek podkreślił, że na dnie Atlantyku mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi, wartymi nawet 200 mld dolarów brutto.

- Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – mówił.

Wiceminister w wypowiedziach dla mediów podkreślał, że tak naprawdę politykę surowcową rozpoczynamy od nowa. Cel to wzrost gospodarczy państwa oraz wzrost jego roli geopolitycznej w oparciu o surowce mineralne. Póki co trzeba zrewidować budowę geologiczną kraju, bo ostatnie nanoszone na mapy dane pochodzą z lat 60. XX w.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.