Energetyka: rozwiązania dla polskiego przemysłu energochłonnego

Marcinkiewicz bogdan arc 2

fot: ARC

W raporcie są interesujące dane dot. bezpieczeństwa transportu kolejowego w Unii Europejskiej - ocenia Marcinkiewicz

fot: ARC

- W Unii Europejskiej nie brakuje dobrych rozwiązań, które można zastosować w odniesieniu do polskiego przemysłu energochłonnego - powiedział eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz podczas Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, które odbyło się w środę (19 października) w Brukseli.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie komisji ITRE (Komisja do spraw przemysłu, badań naukowych i energii) oraz ENVI (ochrona środowiska).

Głównym celem forum była dyskusja na temat raportu "Analiza czynników cenotwórczych energii elektrycznej w zastosowaniu do energochłonnych branż przemysłowych w wybranych krajach Unii Europejskiej" , który przedstawia elementy wpływające na kształtowanie się cen energii elektrycznej w Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii i w Niemczech.

- Raport jest odpowiedzią na brak działań decydentów wobec palących problemów nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym od energii elektrycznej. Groźbie niekontrolowanej emisji, czy przydziałowi uprawnień do emisji CO2, dyskryminującemu polski przemysł - stwierdził Marcinkiewicz.

- Materiał obrazuje też kwestie opodatkowania energii elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem podatku akcyzowego i VAT. Dodatkowo prezentuje też zwolnienia i ulgi podatkowe stosowane dla branż energochłonnych m.in. w oparciu o dyrektywę 2003/96/WE. Podjęto też aspekt przesyłu i dystrybucji w strukturze cen energii elektrycznej, stosowanych ułatwieniach i sposobach redukcji kosztów związanych z przesyłem oraz dystrybucją dla branż energochłonnych - mówił pochodzący ze Śląska Poseł, który jest członkiem komisji ITRE.

Forum Energii Elektrycznej i Gazu zostało powołane w celu aktywnego uczestniczenia w kształtowaniu zasad funkcjonowania rynku energii elektrycznej i gazu. Organizacja występuje w imieniu największych krajowych izb przemysłowych, działających na rzecz przemysłu energochłonnego.

Z analiz Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu wynika, że już za cztery lata w Polsce ceny energii elektrycznej dla przemysłu będą wyższe niż w najbogatszych krajach starej Unii Europejskiej. Przyczyną tak znacznego wzrostu cen elektryczności jest unijna polityka klimatyczna, która zakłada znaczną redukcję emisji CO2.

Polska najbardziej odczuje negatywne skutki unijnej polityki ochrony klimatu, gdyż w naszym kraju ponad 90 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych, w których poziom emisji CO2 jest najwyższy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragedia w kopalni Sobieski. Nie żyje mężczyzna pracujący przy budowie Szybu Grzegorz

Nie żyje 54-letni pracownik zatrudniony przy budowie Szybu Grzegorz na terenie ZG Sobieski w Jaworznie, który w piątek wieczorem zasłabł na poziomie 540 metrów. 

Polska kopalnia przyszłości, która wyprzedziła epokę. Niezwykła historia KWK Jan i kombajnu z Guido

Niedawno po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie maturzystów z jednej klasy sprzed już ponad pięćdziesięciu lat. Okazją było ukończenie przez część z nas siedemdziesiątego roku życia. Jak zawsze takie spotkania to okazja do różnych wspomnień. 

​To koniec epoki węgla w Polsce? OZE i gaz mają zastąpić elektrownie węglowe

Rada Ministrów z dwuletnim opóźnieniem przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. Dokument opracowany przez Ministerstwo Energii trafi do Brukseli, co pozwoli Komisji Europejskiej zakończyć procedurę naruszeniową. Aktualizacja KPEiK ma kluczowe znaczenie dla transformacji. Na ten dokument czekała branża wydobywcza i energetyczna. Na jego podstawie spółki mogą planować inwestycje, rozwój lub zwijanie interesu. To strategia, która wyznacza kierunek zmian w polskiej energetyce na najbliższe 15 lat. I nie mamy dobrych informacji dla górników. Rewolucji nie będzie. Ten dokument to koniec epoki węgla w Polsce. Czarne złoto definitywnie odchodzi do lamusa. Czy słusznie? To już inna opowieść.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego