Energetyka: nowoczesny GPZ Czosnów zasila północne Mazowsze

1506081088 czosnow gpz tchorz metwitter

fot: Ministerstwo Energii (Twitter)

- Dzisiaj może się tutaj lokować przemysł, powstały możliwości zasilenia obiektów gospodarczych – mówił minister Tchórzewski na otwarciu stacji w Czosnowie

fot: Ministerstwo Energii (Twitter)

- Inwestycje jak ta w Czosnowie są przykładem jak zmienia się sektor energii. Cieszę się, że spółki energetyczne, w tym również PGE dostrzegają wyzwania, przed jakimi staje teraz Polska i realizują ambitne plany inwestycyjne – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, uczestnicząc w otwarciu tzw. Głównego Punktu Zasilającego PGE Dystrybucja w Czosnowie w czwartek (21 września).

Stacja GPZ w Czosnowie razem z nową infrastrukturą sieci elektroenergetycznej to największa tego tupu inwestycja na Mazowszu. Nowoczesny system znacznie podnosi bezpieczeństwo dostaw energii na północ od Warszawy. Umożliwi też przyłączanie nowych obiektów w regionie, wzdłuż trasy S7, na rozwijających się gospodarczo terenach, gdzie dynamicznie rośnie popyt na energię elektryczną.

– Rozwijająca się gospodarka potrzebuje stabilnych dostaw energii i gwarancji bezpieczeństwa energetycznego. Polska ma przed sobą perspektywę intensywnego rozwoju gospodarczego, należy więc zakładać, że w najbliższych latach zużycie energii elektrycznej znacznie wzrośnie – powiedział. Podkreślił konieczność inwestycji w nowe źródła wytwarzania i modernizację sieci.

Szef resortu energii ocenił, że wszystkie spółki energetyczne realizują obecnie odważne inwestycje (tylko PGE Dystrybucja w latach 2016–2019 wyda  na nie ok. 7 mld zł).
– Te działania wpisują się w nasze strategiczne plany rozwoju sektora – zaznaczył Tchórzewski.

Podkreślił, że otwarta stacja w Czosnowie ma znacznie dla przyszłości regionu.
- Stacja w Czosnowie jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności i dynamicznie rozwijającego się regionu. Dzisiaj może się tutaj lokować przemysł, powstały możliwości zasilenia obiektów gospodarczych – mówił minister.

Budowa GPZ Czosnów i dwutorowej linii kablowej 110 kV z Łomianek oraz jednotorowej linlii kablowej 15 kV i traktu światłowodowego zaczęła się w 2016 r. Dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości 14,8 km łączy istniejący GPZ Łomianki z nową stacją w Czosnowie i jest najdłuższym kablem wysokiego napięcia na terenie PGE Dystrybucja. Stacja kosztowała ok. 18 mln zł, a na całość prac wydano ok. 69 mln zł (w tym 51 mln zł na samą linię kablową).

W następnym etapie wybudowana zostanie nowa linia wysokiego napięcia z Mościsk do Łomianek i z Nowego Dworu Mazowieckiego do Czosnowa. Wtedy nowy GPZ w Czosnowie razem z liniami 110 kV stworzy kompletny układ. Wartość wszystkich związanych z nim inwestycji wynosi ok. 130 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.