Energetyka: Grupa w Europie obsługuje 50 mln klientów

fot: Krystian Krawczyk

Ciepłownictwo i transformacja

fot: Krystian Krawczyk

Innogy Polska zmienia się w E.ON Polska. Grupa w Europie obsługuje 50 mln klientów, oprócz naszego kraju także w Niemczech, Szwecji i Turcji. Tylko w Polsce zatrudnia 3500 osób. Aktywa ciepłownicze ma w Szczecinie, Skarżysku Kamiennej i Opolu. Ciepło dostarcza do 20 polskich miast. W samej Warszawie to już ponad milion klientów.

Andrzej Modzelewski, prezes Innogy Polska, podkreślił podczas konferencji, że E.ON wpisze się w transformację energetyczną zgodnie z unijnym Zielonym Ładem.

- Przed nami skok cywilizacyjny. Osiągnięcie klimatycznej neutralności zmieni nie tylko naszą branżę, ale cały świat. Hutnictwo, transport i inne gałęzie gospodarki staną się z czasem bezemisyjne – podkreślał podczas prezentacji prezes Modzelewski.

Podkreślił, że świat stawia na energię elektryczną i zielone gazy, m. in. zielony wodór, biogazy.

- Nie ma takiej opcji, by duże aglomeracje ogrzać tylko prądem. Gazy odegrają ogromną rolę. Także atom, ale jako grupa nie będziemy się w tę energetykę angażować. Zamykamy właśnie takie aktywa na rynku niemieckim. E.ON na rynku europejskim odegra ważną rolę w transformacji. Nie chodzi tu jedynie o trend, ale o nowe złożenie świata i o nowe wyzwania, przed którymi stanęła ludzkość – mówił Modzelewski.

Poinformował, że spółka zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych. Jednym z działań w tym kierunku jest redukcja strat sieciowych.

- Chcemy coraz więcej energii pozyskiwać z OZE, bo ta energia jest też bardzo atrakcyjna cenowo. Staje się alternatywą dla energii konwencjonalnej. Rozważany też inwestycje w OZE. Szukać będziemy rozwiązań dla lokalnych potrzeb, by energia powstawała tam, gdzie będzie zużywana – poinformował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.