Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.85 PLN (+0.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

291.80 PLN (-0.75%)

ORLEN S.A.

128.16 PLN (-0.57%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.28 PLN (-2.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.25 PLN (-1.72%)

Enea S.A.

20.82 PLN (-1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 186.89 USD (+0.55%)

Srebro

87.29 USD (+2.24%)

Ropa naftowa

97.33 USD (+0.46%)

Gaz ziemny

3.17 USD (-2.19%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.85 PLN (+0.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

291.80 PLN (-0.75%)

ORLEN S.A.

128.16 PLN (-0.57%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.28 PLN (-2.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.25 PLN (-1.72%)

Enea S.A.

20.82 PLN (-1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 186.89 USD (+0.55%)

Srebro

87.29 USD (+2.24%)

Ropa naftowa

97.33 USD (+0.46%)

Gaz ziemny

3.17 USD (-2.19%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Energetyka: Chiny chcą wykorzystywać węgiel na szeroką skalę i równocześnie rozwijać OZE

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- Liczymy na współpracę z Polską celem wspólnego promowania czystego i niskoemisyjnego rozwoju przemysłu węglowego - wskazał Tang Jiaxuan

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Chiny osiągną szczyt wydobycia węgla ok. 2030 r. Następnie eksploatacja tego surowca będzie powoli spadać. W 2030 r. węgiel będzie stanowił około 45 proc. zużycia energii pierwotnej. Tymczasem na najbliższe lata największe chińskie kopalnie mają w planie zwiększenie wydajności pracy i tym samym wzrost wydobycia – zapowiedział podczas tegorocznych Targów Expo Tang Jiaxuan, dyrektor ds. komunikacji Chińskiego Narodowego Stowarzyszenia Węglowego.

Węgiel odpowiada za 55,3 proc. krajowego zużycia energii w 2023 r. Chociaż udział węgla w całkowitym zużyciu energii spada, biorąc pod uwagę, że odnawialne źródła energii trudno jest w zastąpić tradycyjną energią z paliw kopalnych w krótkim okresie, węgiel nadal będzie filarem chińskiego zaopatrzenia w energię. Dlatego naszym głównym celem jest promowanie inteligentnego wydobycia węgla oraz czystej, wydajnej i niskoemisyjnej gospodarki – dodał Tang Jiaxuan w rozmowie z dziennikarzem portalu nettg.pl.

Dla Chin węgiel to wciąż bardzo ważny surowiec, co nie oznacza, że kraj ten nie spogląda w stronę wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

- To nie stanie się nagle, zmiany w energetyce będą postępować etapami. Środki, które państwo przeznacza na rozwój OZE są duże, ale tego rodzaju instalacje są nadal mało wydajne i nie zastąpią węgla. Natomiast stawiamy na sztuczną inteligencję oraz innowacyjne technologie w górnictwie. Mamy w kraju 4300 kopalń wydobywających rocznie 4,71 mld ton węgla. W ub.r. sprowadziliśmy 470 mln ton węgla. Od stycznia do czerwca tego roku Chiny wyprodukowały 2,27 mld ton tego surowca i zaimportowały 250 mln ton węgla – dodał Tang Jiaxuan.

Chiny będą również produkować paliwo z węgla, doskonalić technologię zgazowania, ale też zamierzają promować, transformację swej energetyki. Mowa o zielonej energii i energii niskoemisyjnej.

Chińskie Narodowe Stowarzyszenie Węglowe, w skrócie CNCA, jest największą organizacją węglową w Chinach, zrzeszającą ponad 1100 partnerów, w tym dużych spółek węglowych oraz instytucji zajmujących się produkcją węgla, jego sprzedażą, infrastrukturą górniczą, produkcją maszyn, badaniami geologicznymi oraz technologiami górniczymi, w tym budową kopalń.

- Liczymy na współpracę z Polską celem wspólnego promowania czystego i niskoemisyjnego rozwoju przemysłu węglowego - wskazał Tang Jiaxuan.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.

Walą się fundamenty europejskiego planu klimatycznego

Handel uprawnieniami do emisji stał się jednym z głównych tematów Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności UE, a interwencja w system uprawnień do emisji przestała wydawać się fikcją

Co dalej ze spółką JSW Koks? Ważne decyzje zapadną na walnym zgromadzeniu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała 12 marca raport, w którym informuje, iż zarząd JSW powziął informację o konieczności podjęcia decyzji przez Walne Zgromadzenie spółki zależnej, czyli JSW Koks – uchwały w sprawie dalszego jej istnienia. Tymczasem prezydent Zabrza Kamil Żbikowski apeluje o ratunek dla Koksowni Jadwiga.

Rosomak podpisał umowę na dostawę platform pojazdowych systemu przeciwlotniczego

Siemianowicki Rosomak podpisał podpisał w środę 11 marca umowę z KIA Corporation na dostawę platform pojazdowych dla sytemu SAN - poinformowała spółka.