Energa: 450 tys. inteligentnych liczników prądu

Energa-Operator ogłosiła postępowanie zakupowe na 450 tysięcy inteligentnych liczników prądu. Jak poinformowała w środę spółka, w przypadku pomyślnego rozstrzygnięcia zamówienia, dostawy liczników powinny się zacząć w I kwartale 2014 r.

Energa-Operator podkreśliła, że decyzja o zamówieniu to efekt pozytywnych doświadczeń, związanych z montażem i uruchamianiem funkcjonalności inteligentnych liczników. Spółka w ubiegłym tygodniu poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu budowy systemu inteligentnych liczników; w efekcie 106 tys. jej klientów może już skorzystać z dodatkowych funkcji oferowanych przez te urządzenia.

Cały program zakłada instalację ponad 300 tys. urządzeń na obszarze działania spółki. Jak podkreśliła Energa-Operator, tylko w ostatnim miesiącu zainstalowała ponad 64 tys. urządzeń.

Liczniki, które spółka chce kupić, tak jak dotychczas zainstalowane mają działać w sprawdzonym i otwartym standardzie PRIME, który spełnia wymagania Urzędu Regulacji Energetyki. W standardzie tym na całym świecie zainstalowano już ponad 2,5 miliona liczników pochodzących od różnych producentów.

106 tys. liczników działała już w systemie inteligentnego opomiarowania na terenie Drawska Pomorskiego, Władysławowa oraz Kalisza. Dzięki temu odczyt zużycia czy zmiana taryfy nie wymaga wizyt przedstawicieli firmy; licznik można również zdalnie załączyć i odłączyć. Z kolei odbiorcy mający nowe liczniki mogą korzystać z portalu oraz aplikacji mobilnych, pozwalających na codzienne sprawdzanie zużycia energii.

Energa-Operator działa w północnej i środkowej części Polski na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 190 tys. km linii energetycznych. Dostarcza energię do 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej. W sumie firma zamontowała inteligentne liczniki u 225 tys. klientów, ale nie wszystkie działają już w systemie, który pozwala wykorzystać ich możliwości.

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, do 2020 r. wszyscy odbiorcy prądu w UE powinni już mieć inteligentne liczniki, które są jednym z elementów tzw. smart grid, czyli inteligentnej sieci energetycznej. Smart grid pozwala lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego oraz korzystać z wielu rozproszonych, nawet niewielkich źródeł energii, co m.in. otwiera drogę do "przydomowej" produkcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.