Efektywność energetyczna: etykiety trafią do podkomisji

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wiceminister Tomczykiewicz zastrzegł, że warunkiem giełdowego debiutu Węglokoksu jest nie tylko przygotowanie spółki ale również sprzyjająca sytuacja na giełdzie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Do prac w podkomisji sejmowej został skierowany w środę projekt ustawy o obowiązku etykietowania produktów wykorzystujących energię. Zgodnie z projektowanym prawem, konsument ma być lepiej informowany o zużyciu energii przez urządzenie.

Posłowie z komisji gospodarki skierowali do prac w podkomisji rządowy projekt ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

- Rządowy projekt ma za zadanie stworzyć ramy prawne dla skutecznego funkcjonowania mechanizmu etykietowania produktów wykorzystujących energię oraz rozszerzenie listy produktów, które będą wymagały takich etykiet - powiedział, przedstawiając projekt, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Etykietą będzie nalepka lub tabliczka zawierająca informacje o klasie efektywności energetycznej oraz innych podstawowych zasobach zużywanych przez dany produkt wykorzystujący energię.

Jak wyjaśnił Tomczykiewicz, konsekwencją nowego prawa będzie zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie efektywności energetycznej produktów. Według rządu nowe przepisy przyczynią się także do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw przez stymulowanie ich do podejmowania działań na rzecz ograniczenia zużycia energii. Jak podkreślił wiceminister - zapewni to racjonalne zużycie energii oraz przyczyni się do redukcji emisji CO2.

Producenci i dystrybutorzy będą zmuszeni zamieszczać na produktach informacje o zużyciu energii. Wprowadzony też będzie obowiązek informowania o klasie energetycznej produktów wykorzystywanych w reklamie; w prasie, telewizji czy w internecie.

Zastosowanie nowych przepisów przez producentów i dystrybutorów będzie monitorował prezes UOKiK. Funkcje kontrolne powierzone będą wojewódzkim inspektorom Inspekcji Handlowej oraz prezesowi UKE.

Ustawa będzie w pełni implementowała postanowienia dyrektywy 2010/30/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 maja 2010, mówiącej o wskazaniu na etykietach informacji o produkcie oraz nt. zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią.

W polskim prawodawstwie kwestie etykietowania są obecnie uregulowane przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 Prawo energetyczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.