Duże pieniądze na likwidację składowisk odpadów

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wojewoda śląski Marek Wójcik

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Do województwa śląskiego trafią znaczące rządowe środki na usuwanie nielegalnie zgromadzonych odpadów szczególnie niebezpiecznych. Zgodnie z decyzjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w latach 2025–2027 w województwie śląskim na ten cel przeznaczono łącznie 360 mln złotych. Kolejne dofinansowanie pozwoli na likwidację następnych sześciu szczególnie niebezpiecznych składowisk w regionie. Prace obejmą lokalizacje w Szczekocinach, Koziegłowach, Sosnowcu (dwa składowiska), Piekarach Śląskich oraz Łaziskach Górnych.

Jak podkreślał wojewoda śląski Marek Wójcik, przełom w podejściu do problemu nastąpił wraz ze zmianami przepisów i uruchomieniem nowych mechanizmów wsparcia dla samorządów.

– Rok 2025 był przełomowy, jeśli chodzi o decyzje i wprowadzenie nowych możliwości związanych z usuwaniem szczególnie niebezpiecznych odpadów. W ubiegłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało dotację na ich likwidację, z której skorzystały trzy samorządy w województwie śląskim: Sosnowiec, Siemianowice Śląskie oraz Mykanów – mówił wojewoda Marek Wójcik.

W efekcie ubiegłorocznych działań z trzech wspomnianych lokalizacji usunięto prawie 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów. Łączna wartość dotacji na te zadania wyniosła 93 mln złotych.

Kontynuacja rządowych programów oznacza kolejne wsparcie finansowe. Spośród 9 składowisk w kraju, które otrzymały dofinansowanie Ministerstwa, aż 6 znajduje się w województwie śląskim.

Przed zmianami ustawowymi samorządy często pozostawały bez realnego wsparcia finansowego, mimo że problem nielegalnych odpadów był od nich niezależny.

– Dopiero po zmianie przepisów i uruchomieniu rządowego programu możliwe stało się wsparcie dla samorządów, które pozwala realnie likwidować „bomby ekologiczne” funkcjonujące w województwie śląskim – mówił Wojewoda Śląski.

Na skalę wsparcia dla regionu zwracał uwagę Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski. Podkreślił, że województwo śląskie otrzyma zdecydowaną większość środków z krajowej puli.

– Bardzo ważnym aspektem jest skala zjawiska. Z rezerwy budżetu państwa, blisko 179 mln zł trafi do województwa śląskiego. To pokazuje nie tylko, jak duże są potrzeby w naszym regionie, ale przede wszystkim świadczy o dobrym przygotowaniu i zaangażowaniu wszystkich instytucji – mówił wicewojewoda Adam Zaczkowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.