Doradca Prezydenta RP z wizytą w Elektrowni Bełchatów

1583928229 salek belchatow

fot: PGE GiEK

Paweł Sałek zwiedził jeden z największych krajowych bloków energetycznych o mocy 858 MW, znajdujący się w bełchatowskiej elektrowni

fot: PGE GiEK

- Produkcja energii elektrycznej z węgla jest podstawą dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw kraju - powiedział podczas wizyty w Elektrowni Bełchatów Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

Jak poinformowali przedstawiciele PGE GiEK, spotkanie zdominowały kwestie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju wobec stojącej przed branżą transformacją i wymaganiami, jakie niesie ze sobą polityka klimatyczna.

Paweł Sałek zwiedził jeden z największych krajowych bloków energetycznych o mocy 858 MW, znajdujący się w bełchatowskiej elektrowni, która jest wytwórcą blisko 21 proc. energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Blok jest odrębną jednostką produkcyjną, a jego konstrukcja i parametry techniczne umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej przy zachowaniu europejskich norm ochrony środowiska. Jednostka ta już w 2011 r. spełniała wszystkie wymagania wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

- Produkcja energii elektrycznej z węgla jest podstawą dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw kraju. Elektrownia Bełchatów jest doskonałym przykładem, że można z powodzeniem realizować misję jaką jest dostarczanie dla Polaków energii elektrycznej w sposób niezakłócony. Oczywiście, należy inwestować w odnawialne źródła energii i PGE jest doskonałym tego przykładem. Farma wiatrowa na Górze Kamieńsk jest wzorem wykorzystania energii wiatru na wzgórzu powstałym w ramach rekultywacji przeprowadzonej przez kopalnię węgla brunatnego i w sąsiedztwie nowoczesnej elektrowni konwencjonalnej – powiedział Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP.

- Wizyta doradcy Prezydenta RP była doskonałą okazją do pokazania, jak funkcjonuje elektrownia i kopalnia w Bełchatowie w trudnych warunkach rynkowych. Stanowimy część Grupy PGE, która przoduje w realizacji zadań związanych z transformacją energetyczną kraju. Inicjujemy projekty, które prowadzą nas do nowoczesnej gospodarki niskoemisyjnej. Korzystamy z najnowszych osiągnięć naukowo - technicznych, nie zapominając przy tym o zasadach, wartościach i celach, które gwarantują nam zrównoważony rozwój – powiedział Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Gospodarzami spotkania byli Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK, Norbert Grudzień, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK, Krzysztof Masiuk, pełnomocnik ds. koncesji oraz Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów i Dariusz Grzesista, dyrektor Kopalni Bełchatów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.