Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.02 PLN (+0.69%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.30 PLN (+0.10%)

ORLEN S.A.

129.54 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.32 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 183.74 USD (+0.49%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

97.76 USD (+0.91%)

Gaz ziemny

3.25 USD (0.00%)

Miedź

5.89 USD (+0.07%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.02 PLN (+0.69%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.30 PLN (+0.10%)

ORLEN S.A.

129.54 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.32 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 183.74 USD (+0.49%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

97.76 USD (+0.91%)

Gaz ziemny

3.25 USD (0.00%)

Miedź

5.89 USD (+0.07%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Czy potrafimy być razem? Finał projektu „Be Together” w Muzeum Śląskim

fot: Krystian Krawczyk

Kultura hip-hopu była bardzo popularna wśród górników. Teraz mają szansę współtworzyć wystawę w Muzeum Śląskim

fot: Krystian Krawczyk

Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Fundacja TIFF Collective z Wrocławia zapraszają na finał twórczego projektu integracyjnego „Be Together”. 6 listopada uczestnicy katowickiej edycji projektu zaprezentują w przestrzeni muzeum efekt kilkumiesięcznej współpracy artystycznej osób słyszących i niesłyszących.

Celem projektu integracyjnego „Be Together” jest współpraca artystyczna osób gotowych na pokonywanie własnych obaw i przełamywanie stereotypów. W jego katowickiej edycji biorą udział osoby niesłyszące oraz słyszące, które w ciągu kilku miesięcy poprzez różne narzędzia artystyczne – teatralne, filmowe, fotograficzne – realizowały nowy projekt twórczy. Jego efekt zostanie zaprezentowany podczas otwartych pokazów dla publiczności.

Projekt – oprócz integracji grupy osób słyszących i niesłyszących – pozwalał uczestnikom na rozwinięcie kreatywności i umiejętności artystycznych. Od maja do listopada odbywały się liczne warsztaty teatralne i fotograficzne – zajęcia wyjazdowe oraz w siedzibie Muzeum Śląskiego. Punktem wyjścia dla uczestników podczas ich kilkumiesięcznej pracy warsztatowej był portret.

– Zajmowaliśmy się portretem nie tylko w kontekście przedstawienia konkretnego człowieka, w tym jego marzeń, potrzeb i emocji, ale też w odniesieniu do społeczności, a także widzenia drugiej osoby. Temat ten podjęliśmy zarówno przy pomocy narzędzi teatralnych, jak i fotograficznych, a nawet malarskich, inspirując się przy tym kolekcją Muzeum Śląskiego – mówi Paulina Anna Galanciak, twórczyni i koordynatorka projektu „Be Together”.

Uczestnicy projektu, wykorzystując integrujące narzędzia artystyczne, takie jak teatr cieni, cyjanotypia czy praca z ciałem, stworzyli specjalną instalację, ukazującą świat szczerości, otwartości i wymiany. Podczas finału do wykreowanego przez siebie świata zaproszą także widzów. Świat ten nazwali „Przestrzenią wspólną”, definiując ją jako przestrzeń otwartą, akceptującą i wspólnotową – miejsce, w którym najważniejszy jest drugi człowiek i komunikacja z nim na dużo szerszej płaszczyźnie niż tylko werbalnej. Jest to też przestrzeń umożliwiająca stawianie sobie nawzajem trudnych pytań, a także dzielenie się emocjami i przemyśleniami.

Finał projektu „Be Together” odbędzie się 6 listopada dwukrotnie – o godz. 18. oraz 19. – w przestrzeni Muzeum Śląskiego. Udział w otwartych pokazach dla publiczności jest bezpłatny, wymaga jednak wysłania wcześniejszego zgłoszenia na adres: projektbetogether@gmail.com.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Któż z nas nie miał w rodzinie górnika? Sosnowiecka szkoła ratuje pamięć o kopalni Niwka-Modrzejów

W Niwce, górniczej dzielnicy Sosnowca, grupa pasjonatów lokalnej historii zgromadzona jest wokół SP nr 15. Od lat dba także o górnicze dziedzictwo. O tym, jak ważna jest historia, pamięć o górnikach – mieszkańcach dzielnicy Niwka, w Szkole Podstawowej nr 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu nie trzeba nikogo przekonywać. Przed szkołą stoi wagonik z kopalni Wujek wraz z

A gandolfi

Fotograf National Geographic w kopalniach Wujek i Murcki-Staszic. „Ślązacy zrobili na mnie wrażenie”

Dla National Geographic i najważniejszych magazynów Europy, które publikują jego zdjęcia, fotografował w Sierra Leone, Delhi, Szanghaju, Libii, Gujanie Francuskiej, Krzemowej Dolinie – zjeździł pół świata, by przywieźć niezwykłe fotoreportaże. Poprosił Polską Grupę Górniczą o możliwość zrobienia zdjęć do najnowszego tematu – o przemysłowej transformacji Górnego

Odkryj tajemnice katowickich ratuszy

W marcu w ramach cyklu HERITON. SPOTKANIA Z DZIEDZICTWEM Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na opowieść o dawnych ratuszach i siedzibach urzędów gmin na terenie Katowic, którą przedstawi historyk Michał Bulsa. Siedziby urzędów miast i gmin należały do najbardziej reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej. Na terenie Katowic zachowane są budynki będące dawnymi

Kryminał na weekend: „Rechtorka”. Czy licealistka zabiła nauczycielkę chemii?

Trwa promocja trzeciej części serii Kryminalny Śląsk, której autorką jest Magdalena Majcher. Lokalny dziennikarz Borys Dyrda pracuje nad sprawą morderstwa nauczycielki chemii jednego z katowickich renomowanych liceów. Akcja książka „Rechtorka” dzieje się w 2001 roku, pokazuje miasto, które musi wymyślić swoją tożsamość na nowo i zagubionych nastolatków pozostawionych bez