Górnictwo: Pracownicy KGHM otrzymają w styczniu nagrodę roczną, tzw. czternastkę

1736332900 polkowice

fot: KGHM

ZG Polkowice-Sieroszowice

fot: KGHM

Wypłata nagrody rocznej za 2024 r., czyli czternastej pensji, wpłynie na konta pracowników KGHM Polska Miedź już w poniedziałek, 13 stycznia – poinformowały związki zawodowe działające w zakładach koncernu.

O wypłacie czternastek informację przekazały m.in. takie związki, jak: Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Polkowice-Sieroszowice, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi czy Międzyzakładowy Związek Zawodowy Niezależni.

Zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, już 13 stycznia pracownikom zakładów należących do KGHM Polska Miedź zostanie wypłacona dodatkowa premia pieniężna, tzw. czternastka.

Wysokość premii obliczana jest na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia z trzech miesięcy - z września, października i listopada, zgodnie z zasadami stosowanymi przy naliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

- Jest to nagroda dla wszystkich pracowników podlegających pod Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który określa, kto otrzymuje nagrodę i w jakiej wysokości. Według jego zapisów termin wypłaty został określony na datę, która wypada nie później niż do 15-go stycznia roku następnego - informuje Szymon Paryż, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź O/ZG Polkowice – Sieroszowice.

KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tajwan w Jaworznie? To auto mogłoby zdobyć rynek europejski.

Fabryka półprzewodników i produkcja aut elektrycznych - na tego rodzaju współpracę z Tajwanem liczy wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. Jego zdaniem samochód, który może powstać dzięki tej współpracy będzie miał naprawdę dobrą technologię, mógłby zdobyć rynek europejski.

Motyka: CPN powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca

Rządowy pakiet Ceny Paliw Niżej powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca - ocenił we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu programu będzie wynikała z rekomendacji ministra finansów.

Zgri arc

Nowoczesne rozwiązanie znacząco poprawiło bezpieczeństwo pracy górników w PGG

W tym roku Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych zapowiedział realizację dwóch wielkozakresowych projektów wierceń kierunkowych. Średnie ujęcie metanu z wykonanych odwiertów wynosiło ponad 18 m sześc. na minutę, co znacząco wpłynęło na poprawę parametrów bezpieczeństwa prowadzonych robót eksploatacyjnych.

Bezpieczniej na katowickich drogach. Prezydent: Bardzo dobry efekt daje strefa Tempo 30

Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2025 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o blisko 49%. W 2025 r. w Katowicach w wyniku wypadków rannych zostało 167 osób - o 144 mniej niż 10 lat temu. Natomiast w strefie Tempo 30 odnotowano 10 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 65% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Materiał przekazany radnym Rady Miasta został opracowany na podstawie danych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.