COP14: W oczekiwaniu na „wspólna wizję”

Polska delegacja oficjalnie rozpoczęła negocjacje podczas Konferencji klimatycznej ONZ. Kieruje nią minister Janusz Zaleski.

Polska reprezentacja na COP 14 podzielona jest na dwie grupy. Pierwszej przewodniczy Maciej Nowicki z głównymi doradcami Prezydenta COP 14 – Januszem Reiterem, Wojciechem Ponikiewskim, Joanną Maćkowiak-Panderą.
Druga grupa to polska delegacja, której szefem został Janusz Zaleski – wiceminister środowiska. W jej skład wchodzą negocjatorzy oraz obserwatorzy z resortów środowiska, gospodarki, nauki, finansów, a także przedstawiciele sejmu, senatu, władz Poznania, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, pozostałej administracji terenowej a także organizacji  pozarządowych.

Polska delegacja wypracowuje wspólne stanowisko z delegacjami innych krajów UE i jako grupa państw tworzy tzw. stanowisko Unii Europejskiej. Pozostałe państwa również pracują w grupach regionalnych i tematycznych. Grupa negocjatorów kierowana jest przez Prof. Sadowskiego. Skupia ekspertów z zakresu finansowania, transferu technologii, ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych, adaptacji do zmian klimatu.
W odbywającej się wczoraj ceremonii otwarcia COP 14 wziął udział Premier Donald Tusk. Jak poinformowano nas w biurze prasowym konferencji jej gościem specjalnym będzie w przyszłym tygodniu Prezydent RP, Lech Kaczyński, który weźmie udział w segmencie wysokiego szczebla 11 grudnia w Poznaniu.

Główny celem działań naszej delegacji rządowej jest określenie celów tzw. „wspólnej wizji” nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Ponadto ważne jest również wypracowanie agendy planu działań na rok polskiej prezydencji oraz rozpoczęcie dyskusji nad możliwym zakresem redukcji emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem potencjału ich redukcji.

W zakresie negocjacji pozostałych filarów największe znaczenie ma uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego. Fundusz został powołany na Bali dla finansowania działań związanych z dostosowaniem się do negatywnych następstw zmian klimatycznych. W Poznaniu konieczne będzie ustalenie zasad jego funkcjonowania oraz przede wszystkim źródeł pochodzenia pieniędzy, które go zasilą. Negocjacje w Poznaniu będą dotyczyły również transferu technologii. Polsce zależy na tym, aby  kraje rozwijające się miały dostęp do nowoczesnych technologii.
 

Opublikowano również oświadczenie Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ - UNFCCC o tym, że Teren 14. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu będzie zamknięty w niedzielę, 7 grudnia. Dodatkowo Biuro COP 14, na wniosek Grupy 77 i Chin podjęło decyzję, że islamskie święto Eid Al-Adha podczas COPu będzie miało miejsce w poniedziałek, 8 grudnia. Dzień obchodów jest ruchomy i wyznaczany w związku z fazą księżyca. Na ten dzień nie będzie wyznaczonych żadnych oficjalnych spotkań. Wszystkie zaplanowane wcześniej, zostaną przeniesione na wtorek 9 grudnia, w tych samych godzinach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.