Co się dziś działo w górnictwie i energetyce? Oto krótkie podsumowanie

1672739320 baner budynek jsw

fot: JSW

JSW została powołana do życia 1 kwietnia 1993 r.

fot: JSW

Spotkanie minister przemysłu z zarządem JSW, relacja z wizyty delegacji przedstawicieli chińskiego  górnictwa węgla kamiennego w GIG-PIB i przekazanie przez SRK pamiątek po kopalni Pokój do Muzeum Górnictwa Węglowego - to tematy, o których 9 września pisał portal netTG.pl. Zapraszamy do przeglądu medialnego dnia.

Marzena Czarnecka, minister przemysłu, spotkała się w poniedziałek, 9 września, z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej - podał resort w mediach społecznościowych. W czasie rozmów omówiono kluczowe wyzwania i perspektywy dla rynku węgla koksowego oraz kondycję finansową spółki. W siedzibie ministerstwa w Katowicach zarząd JSW stawił się w pełnym składzie na czele z prezesem Ryszardem Jantą.

3 września w Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Katowicach gościła delegacja chińskiego górnictwa węgla kamiennego. Jak poinformowali przedstawicieli GIG - PIB, uczestnikami delegacji byli przedstawiciele Chińskiego Narodowego Stowarzyszenia Węglowego, Przedsiębiorstwa Przemysłu Węglowego Shaanxi, Przedsiębiorstwa Górniczego Shenmu oraz firmy FASING Sino-Pol.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej - poinformowały służby prasowe SRK. Wśród przekazanych przez SRK pamiątek znalazły się m.in.: hełm stażysty dozoru górniczego, reflektor przemysłowy i przeciwlotniczy, smarownica nożna, półbuty elektroizolacyjne i chwytak do kabli wysokiego napięcia. 

Ponad 16 mld euro, czyli ok. 70 mld zł na pożyczki na preferencyjnych zasadach z KPO ma znaleźć się w Funduszu Wsparcia Energetyki - poinformowała w poniedziałek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pożyczek na preferencyjnych warunkach będzie udzielał BGK.

Uroczysta akademia z okazji Dnia Energetyka odbyła się w piątek, 6 września, w Elektrowni Turów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W czasie uroczystości podziękowano energetykom, ale także mówiono o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną oraz szansach wynikające z programów rozwojowych opracowywanych przez spółkę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.