Co się działo w branży górniczej i energetyce? Oto podsumowanie

1726641831 powodz

fot: Państwowa Straż Pożarna

Środa to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców z powodzią

fot: Państwowa Straż Pożarna

Jak minął dzień w górnictwie i energetyce? Energetyką jądrową w Ministerstwie Przemysłu zajmie się dr Paweł Gajda. Spółki górnicze pomagają powodzianom. Najpierw akcję zorganizowała SRK, teraz także KGHM. Szkoła Górnictwa Odkrywkowego podsumowała tegoroczną edycję. Oto szczegóły:

* Nowym dyrektorem Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu będzie dr Paweł Gajda - poinformował resort w mediach społecznościowych.

- Jest uznanym ekspertem w dziedzinie energetyki jądrowej, wykładowcą Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz wiceprezesem European Nuclear Society. Pracował w wielu międzynarodowych projektach badawczych z zakresu nowych technologii reaktorowych - informuje resort.

* W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (Polska Grupa Górnicza) na poziomie II (500 m) trwają prace remontowo-modernizacyjne zbiornika retencyjnego urobku. Inwestycja jest niezbędna z punktu widzenia dostosowania zbiornika do bieżących potrzeb zakładu górniczego i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracującej w tym rejonie załogi.

* Konwój Spółki Restrukturyzacji Kopalń z darami dla powodzian dotarł w piątek, 20 września, na Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Przypomnijmy, że SRK jako pierwsza w branży górniczej zorganizowała zbiórkę wśród pracowników oraz zachęcała do udziału w tej akcji osoby mieszkające w pobliżu jej oddziałów.

* Fundacja KGHM Polska Miedź przekaże 5 mln zł na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi oraz na usuwanie jej skutków.

* Szkoła Górnictwa Odkrywkowego 2024 po raz kolejny zagościła w Wiśle. To już XI edycja jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży górnictwa odkrywkowego. W konferencji udział wzięło ponad 375 uczestników z ponad 150 firm i instytucji. Dyskutowano o najważniejszych tematach związanych z górnictwem w Polsce i na świecie.

* Grupa Azoty Puławy złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - poinformowała w poniedziałek Grupa Azoty. Chodzi o działanie na szkodę spółki w zakresie umów sponsoringowo-reklamowych i umów darowizn, co miało doprowadzić do powstania szkody na ponad 5,2 mln zł.

* Czeski koncern energetyczny ČEZ nawiąże strategiczną współpracę z Rolls-Royce SMR w zakresie rozwoju małych reaktorów modułowych. Poinformował o tym premier Petr Fiala. Ministrowie jego gabinetu podczas ostatniego posiedzenia zapoznali się z informacją przekazaną przez ČEZ. Według Fiali współpraca otwiera czeskim firmom możliwość udziału w rozwoju tego typu zasobów nuklearnych i włączenia się do globalnego łańcucha dostaw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.