Chcą poprawić bezpieczeństwo pracy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wysokość kwot jednorazowego odszkodowania jest aktualizowana co roku

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Pięć tysięcy wniosków od przedsiębiorców z całej Polski, w tym 586 wniosków z województwa śląskiego, stanęło do konkursu ZUS o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo i higienę pracy. Do podziału jest 120 mln zł - informuje ZUS.

W tym roku termin na złożenie wniosku o dofinansowanie do działań poprawiających warunki BHP w firmach skończył się 27 marca. ZUS podsumował liczbę złożonych wniosków. Łącznie za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło ponad 5 tysięcy wniosków z całego kraju. To bardzo podobne dane jak w poprzednim roku, ale zdecydowanie więcej niż w 2022 r., kiedy to do konkursu zgłosiło się niespełna 4 tysiące firm. W tym roku najwięcej wniosków do konkursu wpłynęło z województwa wielkopolskiego (705), mazowieckiego (624) i śląskiego (586), najmniej z województwa lubuskiego (92) i świętokrzyskiego (145).

 

- Nie każdy przedsiębiorca może wziąć udział w konkursie. Musi spełnić wszystkie wymagania określone w regulaminie. Jednym z istotnych warunków jest niezaleganie z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, nie może też zalegać z opłacaniem podatków, ani być w stanie upadłości, czy pod zarządem komisarycznym oraz w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. I co ważne, płatnik składek może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na trzy lata. Zatem jeśli np. w ubiegłym roku firma otrzymała dofinansowanie z ZUS, w tym roku nie może wziąć udziału w konkursie – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

 

Każdy przedsiębiorca może uzyskać wsparcie do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł. ZUS przeznaczył na ten cel w tym roku 120 mln zł. Pieniądze pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.

- ZUS wspólnie z ekspertami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego wybiorą projekty, które poprawią bezpieczeństwo i higienę pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi czy zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie zostanie opublikowana na stronie www.zus.pl oraz na stronie BIP nie później niż do 31 grudnia br. - czytamy w komunikacie prasowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.