Bytom: 67,2 mln zł dofinansowania z UE na budowę akceleratora biznesowego

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otrzyma 67,2 mln zł z Unii Europejskiej na budowę akceleratora biznesowego KSSENON. Zarząd woj. śląskiego zatwierdził dofinansowanie dla projektu, który ma zostać zrealizowany na terenie dawnej Kopalni Centrum.

fot: Krystian Krawczyk

Bytom jest jednym z symboli poprzedniej transformacji górnictwa, tej sprzed 20 lat

fot: Krystian Krawczyk

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otrzyma 67,2 mln zł z Unii Europejskiej na budowę akceleratora biznesowego KSSENON. Zarząd woj. śląskiego zatwierdził dofinansowanie dla projektu, który ma zostać zrealizowany na terenie dawnej Kopalni Centrum.

Akcelerator biznesowy KSSENON to wspólna inicjatywa KSSE i Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Ma on służyć przede wszystkim mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Menadżer projektu KSSENON Bytom w KSSE Paweł Słota poinformował w czwartek, że zakłada on budowę pięciu budynków, tzn. dwóch budynków biurowych połączonych z halami i jednej samodzielnej hali. To ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni biurowych oraz ok. 9 tys. m kw. hal. - Co ma nas wyróżniać, to możliwość dostosowania powierzchni hal do potrzeb przedsiębiorców. Będą one modułowe i w zależności od potrzeb dzielone lub łączone. Przewidujemy możliwość wynajmu hal od 300 m kw. - zapowiedział Słota.

Wskazał, że w ramach akceleratora przedsiębiorczości ma działać centrum kompetencji dla pracowników i młodzieży oraz inkubator przedsiębiorczości, w którym działalność będą mogli prowadzić mikro i mali przedsiębiorcy.

- Centrum kompetencji ma wykorzystywać nowoczesne technologie, m.in. sztuczną inteligencję i wirtualną rzeczywistość, do szkolenia uczniów bytomskich szkół technicznych i zawodowych - powiedział PAP wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

Słota zasygnalizował, że w 2026 r. KSSE zamierza przeprowadzić przetargi na wybór inżyniera kontraktu oraz głównego wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w formule zaprojektuj-wybuduj. Akcelerator przedsiębiorczości KSSENON powinien być gotowy w 2029 r.

Porozumienie ws. budowy akceleratora biznesowego w lipcu 2024 r. podpisali przedstawiciele lokalnego samorządu, KSSE i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W październiku 2024 r. SRK przekazała lokalnemu samorządowi 12,3 ha terenu dawnej Kopalni Centrum na ten cel.

Projekt "Akcelerator biznesowy KSSENON - budowa centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości w Bytomiu" otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 na innowacyjną infrastrukturę wspierającą gospodarkę. Wybrano go w naborze niekonkurencyjnym.

Szacowany koszt projektu to 97,1 mln zł. Dofinansowanie z UE to 67,2 mln zł.

Pierwszy akcelerator biznesowy KSSENON powstał w Żorach. Składa się z czterech budynków. Znajdują się tam hale wraz z zapleczem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także powierzchnie biurowe i coworkingowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowy magazyn dla służb w Świętochłowicach. Wzmocnienie systemu bezpieczeństwa

To ma być wzmocnienie systemy ochrony ludności i zwiększenie gotowości służb. W Świętochłowicach powstanie nowy magazyn zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – informują w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. 

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Jest szansa dla Megalopolis Katowice-Ostrawa? Zbliża się konferencja pod patronatem netTG.pl

Trybuna Górnicza” i portal netTG.pl patronują XXXII Międzynarodowemu Spotkaniu Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbędzie się 11 czerwca br.

Rydułtowy z 33 mln zł dotacji do nowych funkcji terenu szybu Leon III

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.