Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Branża energetyczna ponosi koszty realizacji ustawy kompensacyjnej

fot: Krystian Krawczyk

Zastosowane innowacyjne rozwiązania umożliwiają redukcję liczby stanowisk słupowych, a tym samym ograniczenie nakładów inwestycyjnych

fot: Krystian Krawczyk

Krajowa Sekcja Energetyki NSZZ Solidarności wystosowała apel do Ministra Aktywów Państwowych w sprawie minimalizowania skutków pandemii SARS-CoV-2. Wyraża w nim zaniepokojenie złą sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstw energetycznych, zwłaszcza prowadzących sprzedaż detaliczną.

Związkowcy postulują „wprowadzenie w życie niezwłocznych procesów naprawczych zmierzających do uzdrowienia zasad funkcjonowania podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż detaliczną energii elektrycznej, które pozwolą na niezagrożone finansowe i organizacyjne ich funkcjonowanie”.

Związkowcy przypominają, że te spółki ponoszą koszty realizacji ustawy kompensacyjnej za l. 2019-2020, która spowodowała ich dramatyczną sytuację finansową, co odbija się też na sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw całego sektora energetycznego.

„Niestety należy wskazać, że wprowadzone w życie, na podstawie wymienionej ustawy kompensacyjnej, osłony nie zmieniły ich sytuacji finansowej” - czytamy w apelu podpisanym przez Marka Boińskiego, przewodniczącego Krajowej Sekcji Energetyki i Jarosława Grzesika, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja, w której rząd nie dostrzega tych problemów, jest nie do zaakceptowania i grozi załamaniem funkcjonowania tych przedsiębiorstw.

„Brak reakcji i utrwalanie wymienionych powyżej negatywnych zjawisk pociągnie za sobą, bardzo negatywne konsekwencje dla całej gospodarki narodowej” - czytamy w apelu.

Związkowcy domagają się uruchomienia tzw. antykryzysowej tarczy energetycznej pozwalającej przedsiębiorstwom przemysłu energetycznego, w szczególności podmiotom prowadzącym sprzedaż energii dla klientów detalicznych, na prawidłowe ekonomiczne oraz finansowe funkcjonowanie.

„W panujących dzisiaj realiach, wyrażamy i prosimy o zrozumienie powagi problemu, że prowadzenie działalności w tych obwarowaniach jest niemożliwe, oraz rodzi poważne obawy o dalsze prawidłowe funkcjonowanie strategicznych dla funkcjonowania Państwa Polskiego przedsiębiorstw, a nawet o ich dalsze istnienie” - podsumowują związkowcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.