Bieg dziewięciu górników. Ruszyły zapisy

1734423519 bieg

fot: ŚCWiS

Początkiem biegu jest dowolnie wybrana przez szkołę lokalizacja

fot: ŚCWiS

Rozpoczęły się zapisy dla szkół, które chcą wystawić swoje reprezentacje w Biegu Dziewięciu Górników, który jak zawsze odbędzie się 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni Wujek. Na bieg Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza młodzież w zorganizowanych grupach szkolnych. Zapisy trwają do 2 listopada. Spotkanie organizacyjne w ŚCWiS 16 października o godz. 17.00.

Głównym celem biegu jest upamiętnienie wydarzeń z 16 grudnia i oddanie hołdu górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni Wujek.

- Chcemy wzbudzić zainteresowanie uczniów historią regionu i aktywnie włączyć ich w upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych. Nauka poprzez poznanie faktów, wydarzeń i zjawisk, a także zrozumienie ich przyczyn, skutków i znaczenia oraz umacnianie i rozwijanie postawy patriotycznej oraz kształtowanie szacunku dla dziedzictwa kultury duchowej i materialnej ludzkości, to również ważne zadania, jakie stawiamy sobie organizując ten bieg. Forma, jaka została wybrana do uczczenia tego wydarzenia, to popularyzacja biegania, jako najprostszej formy rekreacji fizycznej oraz propagowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży naszego regionu. Bieg przeprowadzany jest w dniu 16 grudnia w kolejną rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Ma on charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - informuje ŚCWiS.

Każda ze szkół reprezentowana jest przez dziewięciu uczniów oraz opiekuna. Szkoła obiera sobie patrona biegu, jednego z zabitych górników i w koszulkach z jego wizerunkiem (zapewnione przez ŚCWiS) uczniowie zmierzają pod Pomnik Krzyż Zastrzelonych Górników z kopalni Wujek.


Początkiem biegu jest dowolnie wybrana przez szkołę lokalizacja. Uczniowie wraz z opiekunem poruszają się wyłącznie w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszych. Wszyscy biegacze spotykają się u zbiegu ulicy Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, udaje się pod Krzyż Pomnik Zastrzelonych Górników z kopalni Wujek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Małysz nadal przyciąga. Tysiące osób odwiedziło już centrum narciarstwa jego imienia

W ciągu miesiąca ponad 5 tysięcy osób odwiedziło Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza w Wiśle. Nowa atrakcja turystyczna przyciągnęła zarówno mieszkańców, jak i turystów z Polski oraz zagranicy. – Nazwisko Adama Małysza wciąż ma w sobie magię i nadal przyciąga ludzi - mówi Tadeusz Papierzyński, prezes spółki Baseny Wisła, która zarządza obiektem.

1

Oktoberfest w beskidzkim wydaniu. Pomysł na integrację firmową w Hotelu*** NAT Wisła

Szukasz pomysłu na oryginalne spotkanie dla pracowników, integrację zespołu albo nieformalne wydarzenie dla klientów? Jesienny wyjazd w klimacie Oktoberfestu może być świetną alternatywą dla tradycyjnej kolacji firmowej. Hotel*** NAT Wisła zaprasza na wyjątkową imprezę OKTOBER w Malince, gdzie bawarski klimat spotyka się z tyrolską atmosferą, góralską gościnnością i beskidzkimi smakami.

Górnicze orkiestry dęte (i nie tylko) zagrają w Rudzie Śląskiej

W sobotę, 22 sierpnia 2026 roku, Ruda Śląska po raz 25. rozbrzmi muzyką orkiestr dętych. Jubileuszowa edycja Festiwalu Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła odbędzie się w Parku Kozioła w dzielnicy Ruda, a gwiazdą wydarzenia będzie piosenkarka Teresa Werner.

Zaćmienie Słońca na górniczej hałdzie. Takie rzeczy tylko na Górnym Śląsku

Wyjątkowe zjawiska astronomiczne, w wyjątkowym miejscu. Zaćmienie Słońca i rój Perseidów będzie można obserwować z wielkiej górniczej hałdy w Łaziskach Górnych. Będzie specjalistyczny sprzęt, a o tych wyjątkowych zjawiskach opowiedzą astronomowie.