Bezrobocie spada we wszystkich województwach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zapowiadany niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych jest podobny do oczekiwanego w maju

fot: Andrzej Bęben/ARC

Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Dodała, że jest to związane z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę m.in. w rolnictwie, budownictwie czy turystyce.

Jak podał w środę, 25 kwietnia, Główny Urząd Statystyczny, w marcu br. stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. w lutym.

Jak wskazała Fedorczuk, "kolejny miesiąc dane wskazują na spadek zarówno stopy bezrobocia, jak i liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy".

- Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według stanu na koniec marca wynosiła 1.092,2 tys. co kolejnym rekordem - zauważyła.

Niewątpliwie - zdaniem ekspertki - poprawa na rynku pracy w porównaniu do lutego br. jest związana z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę w branżach, takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. "Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo dużego zróżnicowania terytorialnego sytuacji na rynku pracy - poprawa w zakresie podstawowych wskaźników jest odczuwalna we wszystkich regionach" - dodała.

Fedorczuk oceniła, że "niższa dynamika w zakresie zmian wartości wskaźników dotyczących bezrobocia może wskazywać na sytuację, w której osoby zarejestrowane jako bezrobotne w rzeczywistości albo są właśnie w trakcie zmiany pracy, albo nie posiadają kwalifikacji umożliwiających im uczestnictwo w rynku pracy".

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rozmowa netTG.pl - odcinek 49 - Jarosław Wieszołek, prezes SRK: Ile terenów po kopalniach przekazano gminom?

Rozmawiamy o tym, jak SRK przekazuje samorządom tereny po kopalniach pod inwestycje publiczne, a przedsiębiorcom udostępnia kolejne działki, i co dzieje się z hałdami będącymi od lat problemem dla mieszkańców.Z prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosławem Wieszołkiem rozmawiamy o przekazywaniu samorządom terenów po kopalniach, ofercie SRK dla biznesu i rekultywacji śląskich hałd. 

Hennig-Kloska: Przygotowujemy projekt ustawy, który ma dać ulgę podatkową klasie średniej

Piszemy projekt ustawy, który ma dać trochę ulgi klasie średniej, najbardziej dociążonej podatkami - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Słabną nadzieje na szybkie rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ceny gazu w Europie rosną po zniżkach we wtorek. Na rynkach słabną nadzieje na szybkie rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

Fundusz naftowy nigdy nie był tak bogaty

Norweski fundusz naftowy SPF nigdy nie był tak bogaty. Na koniec czerwca 2026 r. wartość największego na świecie państwowego funduszu majątkowego osiągnęła rekordowe 2,28 bln dol. W pierwszym półroczu zarobił około 176,3 mld dol. - podał w środę zarządzający nim Nicolai Tangen.