Lista artykułów

Po szychcie do Dubaju

Podczas gdy nasi piłkarze rozgrywać będą swój kolejny mecz w ramach mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze z Arabią Saudyjską, on wybiegnie na ring w Dubaju, stolicy Emiratów Arabskich, by stoczyć walkę bokserską. Robert Talarek, były interkontynentalny mistrz organizacji IBO oraz zdobywca tytułu IBF East/West Europe, podejmuje swoje kolejne wyzwanie. Tym razem przeciwnikiem

Taśmociągiem wprost z Sośnicy

Gliwice nie będą miały tej zimy problemów z ogrzewaniem. To dzięki Polskiej Grupie Górniczej i należącej do niej kopalni Sośnica, z którą miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarło korzystną umowę na dostawy surowca. Blisko 62 proc. mieszkań w Gliwicach korzysta z ciepła systemowego, dostarczanego przez PEC. Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC, jest przekonany,

1669284865 bielszowice ii arc

Znów dobre postępy w ruchu Bielszowice

Niespełna dwa tygodnie pozostały do Barbórki. Górnicy z ruchu Bielszowice kopalni Ruda nie zwalniają tempa. Fedrują węgiel z dwóch ścian i rozjeżdżają chodniki dla uruchomienia kolejnych. Mimo niełatwych warunków górniczo-geologicznych mogą pochwalić się dobrymi postępami. W lipcu br. ruch Bielszowice rozpoczął eksploatację ścianą 500a w dolnej warstwie pokładu 510.

W Górniczej o pielgrzymce na Jasną Górę i cenach węgla na świecie

Ukazał się kolejny numer Górniczej, a w nim m.in. relacja Macieja Dorosińskiego z górniczej pielgrzymki na Jasną Górę. Pracownicy sektora wydobywczego już po raz 32. wybrali się do Częstochowy. Bezpieczna praca, zdrowie i pomyślność dla branży to intencje, z którymi już od lat górnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Na pierwszej stronie Górniczej piszemy również o finale

Ceny węgla idą znów w górę, rośnie sprzedaż kombajnów

Po kilku tygodniach spadków ceny węgla w portach ARA znów zwyżkują. 21 listopada za tonę surowca płacono powyżej 210 dolarów amerykańskich, a jeszcze z początkiem listopada cena ta oscylowała w okolicach 180 dolarów amerykańskich. Wraz z rosnącymi cenami węgla na warszawskim parkiecie w górę idą akcje spółek związanych z przemysłem węglowym. Tu liderem jest Bumech (58,0

Robi na grubie, pisze poematy

Pracuje w ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek w oddziale górniczych robót przygotowawczych, a w wolnych chwilach pisze książki i tworzy poezję. Bardzo często zahacza o tematykę pracy w kopalni. Zdarza się, że pisze gwarą. Na co dzień kieruje się mottem: życie nudne jest nudne i dlatego postanowił się nie nudzić. – Już w gimnazjum dużo pisałem, głównie wierszy.

Fedrowanie na kredyt kupiecki

Boom na węgiel trwa. O tym, jak w tej sytuacji odnajduje się prywatna kopalnia Eko-Plus w Bytomiu, portal netTG.pl rozmawiał z prezesem zarządu Mariuszem Ornatem.  - Mamy hossę na węgiel. Czy prywatna bytomska kopalnia odczuwa również ten fakt? - To oczywiste. Przede wszystkim zwiększyliśmy produkcję, prawie dwukrotnie, w porównaniu z okresem sprzed 2021 r., kiedy ceny węgla były

Dobre wyniki na Barbórkę

Zbliża się Barbórka. Górnicy z ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek mają ambicje przywitać ją dobrym wynikiem i wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Załoga prowadzi właśnie rozruch nowej ściany. Nowy front wydobywczy, czyli ściana IIL w pokładzie 407/4, znajduje się w obszarze górniczym ruchu Murcki-Staszic. – Jest usytuowana niżej niż ściana VL w pokładzie