Lista artykułów

Górniczy poligon

Eksploatacja węgla kamiennego na coraz większych głębokościach skutkuje pogarszającymi się warunkami geologiczno-górniczoymi. Następuje nasilenie zagrożeń naturalnych oraz deformacji górotworu. W obliczu tych zjawisk konieczne staje się stosowanie nowoczesnych rozwiązań i niezawodnych obudów, które muszą zapewnić bezpieczeństwo pracy górników. Inżynierowie z Polskiej Grupy

1664376551 port

Wzrost udziału węgla w produkcji energii – alarmuje MAE

Globalne emisje dwutlenku węgla związane z produkcją energii wzrosły w ubiegłym roku o 0,9 proc. do rekordowego poziomu 36,8 mld ton. Dzieje się tak pomimo faktu, że bardziej ekologiczne technologie, takie jak samochody elektryczne czy wytwarzanie energii słonecznej, pomogły w ostatnim czasie ograniczyć skutki zwiększonego zużycia węgla i ropy. Wynika tak z raportu opublikowanego

Są poprawki do rozporządzenia metanowego, będzie ich trudno bronić

Jeżeli myślimy odpowiedzialnie o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 r. - na co zgodziły się przecież rządy wszystkich państw członkowskich, w tym Polski - niezbędne jest m.in. wzmocnienie raportowania o emisjach tego gazu i ich stanowcze ograniczanie. Akurat w Polsce aż 90 proc. emisji metanu wiąże się z wydobyciem węgla kamiennego, a nie - z działaniami branży

Górnik z Sośnicy to mors do potęgi

Kiedy inni szczękają zębami, on dzielnie zmierza do mety, choć temperatura wody często nie przekracza 5 st. C. Leszek Zawadzki to ktoś więcej niż mors, to mistrz pływania ekstremalnego. Niestraszne mu lody i śniegi. Kąpielówki, czepek i okulary wodne stanowią całe jego wyposażenie. Na co dzień jest hydraulikiem w oddziale MD3 kopalni Sośnica. Morsy wchodzą do wody na kilka

W Silesii pracują najbezpieczniej

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, należące do spółki Bumech, zwyciężyło w tegorocznym konkursie „Bezpieczna Kopalnia 2022”. Werdykt Wielkiej Kapituły ogłoszono podczas wtorkowej gali XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. Wielka Kapituła, która obradowała 9 lutego br. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, kierowała się: brakiem

Akademicka batalia z dogrywką

Studenci trzech największych polskich uczelni kształcących w kierunkach górniczych rywalizowali w ramach turnieju wiedzy odbywającego się dorocznie pod auspicjami Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Tym razem klasę pokazali podopieczni dr. hab. inż. Jana Kani z Politechniki Śląskiej, zdobywając pierwsze i trzecie miejsce. Na drugim stopniu podium stanął Kacper Ostropolski, reprezentant

Dobre wieści z ruchu Bielszowice

Bardzo trudny, a zarazem udany rok za nami – oceniają wyniki swej pracy bielszowiccy górnicy. Plan wydobycia został wykonany zgodnie z założonym harmonogramem rocznym. Brygady przodkowe wydrążyły ok. 5,5 tys. m wyrobisk, przygotowując tym samym do eksploatacji nowe fronty w pokładach 504wg, 405/2wg oraz 407/3. W styczniu br. w ruchu Bielszowice kopalni Ruda zakończono eksploatację

1677750613 szyb maszyny sosnica arc

Operacja w szybie zakończona sukcesem

Podobne sytuacje w polskim górnictwie podziemnym należą do rzadkości. 9 stycznia br., w trakcie prowadzenia wydobycia górniczym wyciągiem szybowym, w przedziale północnym szybu IV kopalni Sośnica wystąpiło nagłe wyłączenie maszyny wyciągowej. Należało podjąć natychmiastowe działania, aby jak najszybciej przywrócić pełną sprawność wszystkim urządzeniom i zapewnić