Lista artykułów

PGNiG, PGG, JSW i Tauron będą wydobywać metan z pokładów węgla

Program Geo-Metan przewiduje wydobywanie metanu, jeszcze zanim rozpocznie się fedrowanie węgla. W efekcie ma się zwiększyć wydobycie gazu ziemnego, a praca górników ma być bezpieczniejsza. W czwartek, 11 stycznia, prezesi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauronu podpisali w tej sprawie list intencyjny. O tym,

KSSE: nowa inwestycja i 300 miejsc pracy

Firma ZF TRW wybuduje kolejny zakład na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie. Dzięki temu powstanie 300 nowych miejsc pracy. Nowy zakład ma zostać wybudowany do końca 2019 r. Powstanie na działce o powierzchni 6,9148 ha przy ul. Ekonomicznej w Częstochowie. Cała inwestycja będzie kosztowała 21 mln euro i wiąże się z powstanie 300 nowych miejsc pracy. W

1482818079 huta krakow arcelormittal poland

ArcelorMittal Poland: kolejne odkurzacze w krakowskiej koksowni

Przemysłowe odkurzacze pochłaniają pył węglowy, który osiada na urządzeniach i zapobiegają jego wtórnej emisji. W koksowni działającej na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland trwa montaż kolejnych tego typu urządzeń. Przemysłowe odkurzacze pracują już w trzech obiektach w koksowni: w punkcie dozowania mieszanki węglowej, tam gdzie jest ona mielona oraz na wywrotnicy

1515595951 smieci

Katowice: paliwo ze śmieci dla cementowni i elektrociepłowni

W katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów została otwarta instalacja wytwarzania paliwa alternatywnego ze śmieci. Paliwo z odpadów może być substytutem węgla w cementowniach i elektrociepłowniach. Budowa instalacji, która trwała 14 miesięcy, kosztowała ponad 24,6 mln zł netto. Instalacja powstała w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, który jest

1515593795 wieza

Region: Nowa wieża kontroli lotów w Pyrzowicach nabrała kształtów

Dobiega końca budowa nowej kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach. Po przeprowadzeniu odbiorów budowlanych rozpocznie się wyposażanie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania urządzenia, a kolejnym etapem będą szczegółowe testy wszystkich systemów. Budowa nowej wieży ma kosztować prawie 25 mln zł, a inwestorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Nowa wieża ma 46 metrów

Górnictwo: zmiany w katowickim oddziale ARP

Z dniem 29 grudnia 2017 r. na emeryturę odszedł Henryk Paszcza, który przez ostatnią dekadę był dyrektorem Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach. Na stanowisku zastąpił go Robert Marzec, który został dyrektorem p.o. Katowicki oddział ARP od 2003 r. monitoruje i analizuje zmiany w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Henryk Paszcza od 2003 r. pełnił funkcję zastępcy

1514557130 gzm ncbr

Region: Metropolia chce kupić 300 elektrycznych autobusów

W piątek, 29 grudnia, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie testowania i ewentualnego zakupu elektrycznych autobusów. Optymistyczna wersja zakłada zakup nawet 300 bezemisyjnych pojazdów do 2023 r. Porozumienie zawarte między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolią oraz KZK GOP

Region: jeden GZM kończy, drugi zaczyna

Wraz z końcem roku Górnośląski Związek Metropolitalny zakończy swoją działalność, a jego prawa i obowiązki przejmie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W czwartek działalność GZM podsumowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, a o planach nowego związku metropolitalnego mówił jego przewodniczący Kazimierz Karolczak. Podczas czwartkowej konferencji prasowej