Australia: sąd zabrania rozbudowy kopalń Rio Tinto

Australijski sąd unieważnił zgodę na rozbudowę kopalni Rio Tinto na północ od Sydney, uznając, że mogłaby ona niekorzystnie wpłynąć na zbywalność akcji pracowniczych kompanii wydobywczej - donosi agencja Reuter.

Sąd Krajowy i Ochrony Środowiska dla Nowej Południowej Walii odrzucił zezwolenie wydane wcześniej przez władze regionu i państwa ze względu na wątpliwości dotyczące praw pracowniczych do obiecanych akcji. Znaczenie miały też względy ekologiczne. Kompania Rio Tinto planowała przedłużyć wydobycie węgla w kompleksie kopalń Mount Tyorley Warkworth w zagłębiu Hunter Valley aż do 2033 r. Obecna koncesja wygasa za 7 lat.

Rok temu produkcja tych kopalń wyniosła 4 mln t węgla energetycznego oraz 1,6 mln t węgla koksującego. Jak zauważa gazeta Sydney Morning Herald, wyrok sądu będzie równoznaczny z utratą przez górników 1,3 tys. miejsc pracy w kopalniach oraz upadłości firm okołogórniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Upały palą Europę i jej gospodarkę. Ucierpi rolnictwo, transport i hutnictwo

Fala upałów, która w lipcu 2026 r. objęła połowę Europy, to nie tylko problem elektrowni i sieci elektroenergetycznych. Termometry pokazujące 42-46 st. C w Hiszpanii, Francji, Włoszech i na Bałkanach uderzają w całe branże gospodarki. Według wstępnych szacunków KE i firm ubezpieczeniowych straty w samym lipcu mogą przekroczyć 15-20 mld euro. Najmocniej dostają sektory, które na co dzień nie kojarzą się z pogodą. A w Niemczech do listy dołącza hutnictwo.

Od kopalni do nowoczesnych inwestycji. SRK podsumowuje półrocze

Kolejne pogórnicze tereny przekazane samorządom na nowe inwestycje, rozwój projektów we współpracy z biznesem, wykorzystanie eksperckiego doświadczania w transformacji pokopalnianych terenów oraz udział w debacie o przyszłości regionów pogórniczych – Spółka Restrukturyzacji Kopalń podsumowała swoją działalność w pierwszym półroczu 2026 r.

Autobusy spalinowe lepsze niż elektryki? Jest apel w tej sprawie

Związek Powiatów Polskich chce przywrócenia dofinansowania na zakup autobusów spalinowych oraz tzw. miękkich hybryd (MHEV). Twierdzi, że sprawdzają się lepiej niż elektryki.

W 2027 roku PKW rozpocznie eksploatację złoża Dąb. Zasoby węgla szacowane są na 92 mln ton

Podczas poniedziałkowej uroczystości zakończenia głębienia Szybu Grzegorz w Jaworznie przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego poinformowali, że po węgiel ze złoża Dąb sięgną w czwartym kwartale 2027 roku.