Akcja w obronie śląskich elektrowni

fot: Krystian Krawczyk

Dyrektor Jarno wzięła udział w zorganizowanej tego dnia przez samorząd Łazisk Górnych debacie

fot: Krystian Krawczyk

Związkowcy z Solidarności z elektrowni Rybnik i Łaziska, wspierani przez kolegów z branż zrzeszonych w śląsko-dąbrowskiej S, odwiedzą we wtorek, 17 grudnia, siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach oraz biura śląskich parlamentarzystów, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planów zamknięcia obu zakładów. Przyniosą petycje oraz zestawy przetrwania na wypadek przerw w dostawach prądu.

- W ministerstwie chcemy przekazać petycję kierowaną do wiceministra przemysłu Wojciecha Wrochny, który jest pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. On odpowiada za bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego w Polsce. Z pewnością wie, jakie zagrożenia dla pracy tego systemu niosłoby wyłączenie obu elektrowni. Jednak na wszelki wypadek podarujemy mu zestaw przetrwania – zapowiedział Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, cytowany w komunikacie prasowym.

Związkowcy w przesłanej informacji prasowej zapowiadają, że po wizycie w ministerstwie przed siedzibą resortu odbędzie się briefing prasowy, podczas którego przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej S oraz reprezentanci związku z Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska odczytają treść petycji i powiedzą o dalszych etapach akcji w obronie obu elektrowni. Następnie związkowe delegacje udadzą się z petycjami do biur śląskich parlamentarzystów.

- Planujemy odwiedzić biura parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych. Liczymy, że niezależnie od poglądów i partyjnych barw zaangażują się w działania na rzecz ratowania obu zakładów - powiedział Artur Braszkiewcz. - Mamy nadzieję, że posłanki i posłowie wywodzący się z naszego regionu, mają świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z likwidacją tych dwóch elektrowni. A nawet gdyby nie wiedzieli, to może zobrazują im to zestawy przetrwania - dodał.

Początek akcji o godz. 12.00, schody przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, ul. Powstańców 30, ok.12.15  briefing prasowy. Po zakończeniu briefingu delegacje związkowców udadzą się do biur poselskich w Katowicach, w Tychach i w Rudzie Śląskiej. Wcześniej o godz. 10.00 członkowie Solidarności z Elektrowni Rybnik odwiedzać będą biura poselskie w swoim mieście.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.