84. rocznica walk obronnych na Śląsku

1693494072 1693297718934

fot: IPN/Katowice

Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ppłk. Władysława Kiełbasę

fot: IPN/Katowice

Oddział IPN w Katowicach, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Gmina Wyry oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach zapraszają na uroczystość, która odbędzie się w ramach obchodów 84. rocznicy walk obronnych na Śląsku. Wydarzenie odbędzie się 2 września 2023 r. o godz. 11. przy pomniku „Pamięci Żołnierzy Września 1939", który znajduje się w Gostyni przy ul. Tęczowej.

Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ppłk. Władysława Kiełbasę, która została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Ppłk. Władysław Kiełbasa urodził się 31 grudnia 1893 r. w Ptaszkowej k. Nowego Sącza. W latach 1914-1915 odbywał służbę wojskową w armii austro-węgierskiej, gdzie był zaszeregowany w 20 Pułku Piechoty stacjonującym w Tarnowie. W czasie wielkiej wojny brał udział w walkach toczonych na froncie włoskim i rosyjskim. W 1918 r. wstąpił do Armii Polskiej i rozpoczął służbę w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.

W kolejnych latach brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wyprawie kijowskiej. W 1928 r. rozpoczął służbę w 22 batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza w Nowych Trokach. Natomiast w 1932 r. został przeniesiony do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie, gdzie pełnił funkcję dowódcy 3 a następnie 2 batalionu. Od 1938 r. pełnił służbę w 73 Pułku Piechoty w Katowicach. Pełnił wówczas funkcję dowódcy 2 batalionu stacjonującego w Oświęcimiu oraz komendanta garnizonu.

W czasie kampanii wrześniowej '39 r. został ranny podczas toczonych walk na terenie Wyr. Zmarł 2 września 1939 r. w szpitalu w Mikołowie. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Uwaga! Startuje kolejna edycja projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”

Po raz drugi pod egidą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a po raz szósty w całej historii projektu, zapraszane są wszystkie panie, związane z branżą górniczą, do napisania lub nagrania swoich wspomnień. Już we wrześniu zaplanowano spotkania pamiętnikarskie, a od sierpnia trwa nabór nowych opowieści.

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Książka na weekend: „Czterech zuchwałych”. O amerykańskich żołnierzach walczących w Europie

Brytyjski pisarz Alex Kershaw specjalizuje się w pisaniu, opartych na faktach, książek historycznych dotyczących drugiej wojny światowej. Na księgarskim rynku jest już jego najnowsza pozycja „Czterech zuchwałych”. To świetna opowieść o losach amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli w północnej Afryce, Włoszech, Francji i w Niemczech.