Zysk netto PGE wyniósł 808 mln złotych

1559312297 nowe bloki pge opole pge giek

fot: PGE GiEK

Do miasta - stolicy polskiej piosenki - nawiązują ogromne malunki na chłodniach elektrowni węglowej PGE w Opolu

fot: PGE GiEK

Zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w pierwszym kwartale 2021 roku 808 mln zł wobec 432 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Jak podano, wpływ pandemii na jej wyniki był ograniczony.

Według kwartalnego raportu finansowego za I kwartał 2021 r. zysk operacyjny grupy PGE wyniósł 1.164 mln zł wobec 773 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 2.206 mln zł, co oznacza wzrost o 25 proc. rdr.

Przychody ze sprzedaży netto PGE wyniosły 11.900 mln zł wobec 12.591 mln zł rok wcześniej.

Jak podano w raporcie, w I kwartale 2021 r. wpływ pandemii na wyniki finansowe pozostawał ograniczony. Dalsze możliwe skutki oraz ich skala spółka określiła jako trudne do oszacowania. Oceniła, że istotny będzie czas trwania epidemii, jej ewentualne dalsze nasilenie i zasięg, a także jej wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce.

Raport odnosi się także do skargi Republiki Czeskiej dotyczącej przedłużenia funkcjonowania kompleksu energetycznego w Turowie. Jak wskazano, decyzją Ministra Klimatu z dnia 20 marca 2020 roku o 6 lat przedłużono koncesję dla PGE GiEK SA na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża węgla brunatnego Turów.

Raport podkreśla, że wydane 21 maja 2021 r. postanowienie TSUE w przedmiocie środka tymczasowego o następującej treści nakazujące, by Polska zaprzestała natychmiast i do chwili ogłoszenia wyroku kończącego sprawę wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów ie rozstrzyga co do istoty sprawy.

PGE wskazała, że podstawą jego wydania było przyjęcie przez Trybunał Sprawiedliwości, że kontynuacja wydobycia węgla brunatnego w KWB Turów będzie prowadzić do obniżenia poziomu wód gruntowych po stronie czeskiej. Jednocześnie okoliczność ta musiała zostać przez stronę czeską jedynie uprawdopodobniona. Jak dodano, postanowienie w przedmiocie środka tymczasowego nie podlega zaskarżeniu, ale na podstawie Regulaminu Trybunału Sprawiedliwości: Na wniosek strony postanowienie może zostać w każdej chwili zmienione lub uchylone ze względu na zmianę okoliczności.

Według PGE, eksploatacja KWB Turów jest prowadzona w zgodzie z przepisami prawa krajowego oraz europejskimi normami środowiskowymi na podstawie legalnie pozyskanej koncesji. W ocenie PGE nie ma obecnie podstaw do wstrzymania pracy kompleksu energetycznego w Turowie - podkreślono w raporcie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.