Zwiększy się przepustowość Nabrzeża Węglowego w Porcie Gdańsk

1664376551 port

fot: PGE

Do końca roku PGE sprowadzi 8 mln ton węgla z zagranicy

fot: PGE

Spółka Budimex poinformowała w poniedziałek o podpisaniu umowy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk na rozbudowę Nabrzeża Węglowego. Inwestycja o wartości 127 mln zł ma poprawić przepustowość i możliwości przeładunkowe portu.

Informację o podpisaniu umowy na rozbudowę Nabrzeża Węglowego w Porcie Gdańsk, o długości 546 metrów przekazał w poniedziałek rzecznik prasowy Budimeksu Michał Wrzosek.

Wyjaśnił, że projekt obejmuje dwa etapy: pierwszy o długości 252 metrów oraz drugi, wynoszący 294 metry. Wartość kontraktu to ponad 127 mln zł brutto. Zakładany termin realizacji zadania wynosi 130 tygodni od momentu zawarcia umowy.

- Inwestycja stanowi kluczowy element modernizacji wewnętrznej części Portu Gdańsk, umożliwiając obsługę większych jednostek pływających - podkreślił Wrzosek.

W komunikacie podano, że projekt zakłada zastosowanie nowoczesnej konstrukcji płytowej wspartej na żelbetowych palach z przednią stalową, kombinowaną ścianką szczelną wraz z żelbetową nawierzchnią, torami kolejowymi, szynami poddźwigowymi, pachołami o nośności 1000 kN i punktowymi urządzeniami odbojowymi.

- Głębokość techniczna zostanie zwiększona z 8 metrów do 11,2 metra, co umożliwi obsługę statków o zanurzeniu do 10,6 metra. Przebudowa zapewni większą wytrzymałość oraz dostosowanie do obsługi statków o nośności do 35 tys. DWT oraz statków niepełnoładownych o nośności 100 tys. DWT - poinformował Budimex.

Spółka przypomniała ponadto, że obecnie realizuje m.in. prace przy budowie nowoczesnego terminalu kontenerowego T3 Baltic Hub w Gdańsku.

- Zakres robót obejmuje m.in. roboty hydrotechniczne, budowę nabrzeża przeładunkowego oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym układu drogowego i kolejowego. Finalnie umożliwi to obsługę większych jednostek oraz zwiększy konkurencyjność Gdańska jako portu na Morzu Bałtyckim - podano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.