Górnictwo: Związki zawodowe z JSW wnioskują o zwołanie Pomocniczego Komitetu Sterującego

fot: Maciej Dorosiński

Dotychczas potwierdzono śmierć pięciu górników, ale siedem kolejnych osób zostało na dole

fot: Maciej Dorosiński

Liderzy związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek, 30 września, w związku z prezentacją wyników finansowych spółki za I półrocze br., wnieśli o zwołanie w trybie pilnym spotkania Pomocniczego Komitetu Sterującego. Pismo w tej sprawie skierowali do Ryszarda Janty, prezesa JSW.

Jak wyjaśniła strona społeczna, „celem spotkania powinna być prezentacja programu naprawczego JSW SA, o który program zawnioskowała rada nadzorcza JSW SA wyznaczając termin zakończenia prac zarządu JSW SA na dzień 30.09.2024r.”

Pod pismem podpisali się Sławomoir Kozłowski - ZOK NSZZ Solidarność JSW, Paweł Kołodziej - Federacja ZZG JSW oraz Marek Płocharski - ZZ Kadra Pracowników JSW.

W 2018 r. zgodnie z postanowieniem Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce powołano Pomocniczy Komitet Sterujący w ramach JSW, w którego skład wchodzi czterech przedstawicieli zarządu JSW reprezentujących stronę pracodawcy oraz czterech przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych, reprezentujących stronę społeczną. Do zadań Pomocniczego Komitetu Sterującego należy wspieranie działań Komitetu Sterującego ds. Górnictwa.

Przypomnijmy, że JSW wyniki finansowe za I półrocze opublikowała w piątek, 27 września. Drugi kwartał Grupa Kapitałowa JSW zamknęła stratą w wysokości ponad 6,05 mld zł. Jak wyjaśniono, to efekt ujęcia w tym okresie odpisu aktualizującego wartość niefinansowych aktywów trwałych JSW oraz JSW KOKS w łącznej wysokości 6,3 mld zł. Na wynik wpływ miało również mniejsze wydobycie, a co za tym idzie - niższe przychody ze sprzedaży, spowodowane dodatkowo niskimi cenami surowca.

EBITDA za drugi kwartał bieżącego roku bez zdarzeń jednorazowych wyniosła 257,5 mln zł. W drugim kwartale tego roku kopalnie wyprodukowały prawie 2,9 mln t węgla, czyli mniej  o 8,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Produkcja koksu w drugim kwartale była niższa o 12,3 proc. niż w poprzednim kwartale i ukształtowała się na poziomie 0,7 mln ton. Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych wyniosła ponad 1,6 mln t. Natomiast sprzedaż koksu w omawianym okresie osiągnęła poziom ponad 0,7 mln t.

Na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW (w ujęciu gotówkowym) przeznaczono w drugim kwartale tego roku 1 mld zł, tj. mniej o 19,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Jeśli jednak wziąć pod uwagę porównanie pierwszego półrocza 2024 i tego samego okresu rok wcześniej – jest to wzrost o 18 proc.

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa została utworzona 1 kwietnia 1993 r. jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 6 lipca 2011 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.