Górnictwo: Związkowcy wnioskują o listę pracowników, chodzi o transparentność procesu zwolnień grupowych w PGG

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na koniec 2022 roku PGG zatrudniała łącznie 36 800 osób

fot: Jarosław Galusek/ARC

Związek Zawodowy Górników, w związku z planowanymi przez Polską Grupę Górniczą zwolnieniami grupowymi, zwrócił się do prezesa spółki Leszka Pietraszka z pismem o udostępnienie listy imiennej pracowników przewidzianych do zwolnienia.

Sebastian Czogała, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Górników w Polskiej Grupie Górniczej wyjaśnił w piśmie, że „posiadanie takiej listy jest niezbędne do przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami pracowników oraz do zapewnienia pełnej transparentności procesu zwolnień grupowych”.

„Tylko w ten sposób będziemy mogli odpowiednio zająć się tą trudną sytuacją i podjąć wszelkie możliwe kroki w celu zminimalizowania negatywnych skutków całego procesu” – dodał przewodniczący w piśmie, którego pełna treść znajduje się w załączniku pod materiałem.

Przypomnijmy, że PGG zamierza zwolnić 435 osób, które już nabyły, albo wkrótce nabędą uprawnienia emerytalne. W tej grupie znajduje się 291 pracowników dołowych, 73 pracowników administracyjno-biurowych oraz 71 pracowników powierzchni. Zaproponowane kryteria doboru pracowników to: podstawowe - nabycie uprawnień emerytalnych przed 1 lipca 2024 r. oraz pomocnicze dodatkowe - brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowanie danej jednostki (komórki) organizacyjnej PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezes Kolei Śląskich: „Górnicy cenią stabilizację. My ją gwarantujemy”

Czy łatwo przekwalifikować górnika w maszynistę? Jak zagospodarować tereny kopalń, które kończą wydobycie? O tym rozmawialiśmy z prezesem Kolei Śląskich, Krzysztofem Klimoszem.

Guido dzien

O bezpieczeństwie w pokopalnianej przestrzeni

W wakacyjny czwartek, 16 lipca, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbędzie się Dzień Bezpieczeństwa.

Hennig-Kloska; Polska zbudowała koalicję domagającą się reformy EU ETS

Polska zbudowała koalicję 10 państw członkowskich domagających się reformy EU ETS i realistycznej ścieżki redukcji emisji - poinformowała w środę ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że list z postulatami koalicjantów został przekazany Komisji Europejskiej.

Co trzeci Polak w ciągu ostatniego roku zetknął się z próbą cyberoszustwa

Co trzeci ankietowany Polak przyznał, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy otrzymał podejrzaną wiadomość lub telefon, które mogły być próbą podszycia się pod instytucję publiczną - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.