Związki zawodowe stoją obok

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wiceminister Tomczykiewicz zastrzegł, że warunkiem giełdowego debiutu Węglokoksu jest nie tylko przygotowanie spółki ale również sprzyjająca sytuacja na giełdzie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sytuacja Kompanii Węglowej, postawa związków zawodowych działających w górnictwie oraz ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego były jednymi z tematów rozmowy wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz red. Józefa Wyciska w porannym programie Radia Katowice "Kawa na ławę". Audycja została wyemitowana w poniedziałek (27 października).

Rozmowa rozpoczęła się od ustaleń ostatniego unijnego szczytu, który dotyczył polityki klimatycznej.

- Przede wszystkim trzeba sięgnąć do historii. W 2007 r. w czasie unijnego szczytu Lech Kaczyński podpisał 3 x 20 do 2020 r. (redukcja o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. oraz 20 procentowy udział odnawialnych źródeł energii - red.) To jest początek polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dzisiaj mamy kontynuacje tego pierwszego kroku, który miał miejsce w 2007 r. Pewnych przemian klimatycznych i gospodarczych nie zatrzymamy. Patrząc na interes krajowy związany z niezależnością energetyczną, którą dzisiaj posiadamy, jestem przekonany, że ten wypracowany kompromis daje nam gwarancję, że będziemy opierać naszą krajową energetykę na rodzimych źródłach - ocenił wiceminister gospodarki.

Redaktor Wycisk w rozmowie nakreślił sytuację polskiego górnictwa. Przypomniał, że po pierwszym półroczu branża miała 270 mln zł straty, a trzy z czternastu kopalń Kompanii Węglowej są rentowne. Podkreślił także, że wydajność w polskim górnictwie wynosi 66 t węgla na górnika, w USA wynosi ona 10 tys. t na głowę.

- Podał pan statystyki. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że górnictwo węgla kamiennego w USA to głównie odkrywki. To oczywiste, że koszty są wiele niższe, a wydajność na jednego pracownika wiele wyższa - zauważył Tomczykiewicz.

Wiceminister gospodarki przedstawił w rozmowie sytuację, w której znajduje się KW.

- Kompania Węglowa, bo o niej głównie mówimy, weszła w proces restrukturyzacji. Związki zawodowe stoją obok. Odmówiły współpracy przy recenzowaniu tego dokumentu (programu restrukturyzacji - red.). On już jest wdrażany w życie. Przede wszystkim mam na myśli sprzedaż czterech kopalń do Węglokoksu oraz emisję obligacji i euroobligacji. To są te elementy, które pozwolą na oddech i restrukturyzację Kompanii. Oczywiście bez redukcji nadmiernych kosztów też się nie obejdzie. Nie ma się co czarować, że tylko ze zmian właścicielskich poprawi się wydajność w kopalniach. To wymaga głębokich zmian w zakładach górniczych.

Podkreślił, że Kompania to duża spółka i program dla niej jest rozpisany do 2020 r.

W czasie rozmowy padły także pytania dotyczące związków zawodowych i organizowanych przez nie spółek, które zatrudniają górników do pracy w weekendy.

- To jest bulwersujące, bo to pokazuje, delikatnie mówiąc, zakłamanie liderów. Bo z jednej strony blokują oni wszelkie niezbędne zmiany w górnictwie, (...) a z drugiej budują swoje fortuny na tym, że wysyłają pracowników swoich firm w soboty i niedziele do pracy - ocenił Tomczykiewicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.