ZTM zakończył montaż i uruchomił 132 solarne biletomaty - to największy taki system w Polsce

1747837084 biletomaty

fot: Transport GZM

Wszystkie urządzenia zaczną działać jeszcze w tym półroczu

fot: Transport GZM

132 solarne biletomaty, dostępne są już we wszystkich 41 gminach GZM. Urządzenia zasilane są wyłącznie z energii słonecznej, co eliminuje koszty zużycia prądu – oszczędności mogą wynieść nawet 250 tys. zł rocznie. Dodatkowo są mobilne, co pozwoli na przemieszczenie ich w zależności od potrzeb pasażerów.

– Inwestujemy w solarne biletomaty nie tylko ze względów ekonomicznych. To także wyraz naszego szacunku dla ekologii. Dzięki wykorzystaniu bardziej opłacalnej energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko. To zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Jedną z najważniejszych cech nowych automatów biletowych jest ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia. 

Dużo funkcjonalności. Wszystkie bilety oraz różne języki i formy płatności 

Nowe automaty biletowe pozwalają na zakup wszystkich biletów ZTM – zarówno tych sprzedawanych w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dostępne są różne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM. 

Dodatkowo, dzięki pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM. Z urządzeń swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy. Automaty będą prowadzić sprzedaż w 4 językach - polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim. 

Urządzenia zostały rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.