„Dobry Start z PGG” w nowej odsłonie to także atrakcyjny program stypendialny dla uczniów

1682587617 uczniowie umrudaslaska

fot: UM Ruda Śląska

Trzy klasy górnicze wraz ze szkołami w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Radlinie chce uruchomić PGG w nadchodzącym roku szkolnym

fot: UM Ruda Śląska

Polska Grupa Górnicza planuje po dwuletniej przerwie uruchomić znowu klasy górnicze. W szkołach średnich i branżowych w Rudzie Śląskiej, Rybniku oraz Radlinie uczniowie mają rozpocząć naukę na kierunkach technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej.

Wszystko odbywa się w ramach programu „Dobry Start z PGG”, który spółka realizuje na podstawie zawartych porozumień z władzami śląskich gmin i powiatów (samorządami Katowic, Mysłowic, Rybnika, Rudy Śląskiej oraz powiatami: wodzisławskim, bieruńsko-lędzińskim i mikołowskim) od 2018 roku. Dzięki systemowi stypendialnemu, PGG wspiera kształcenie w takich zawodach, które są potrzebne w zakładach spółki.

Obecnie PGG współpracuje z 11 szkołami średnimi i wspiera przeszło pół tysiąca uczniów w zawodach takich jak np. technik elektryk, technik mechanik, ślusarz oraz elektryk. Sęk w tym, że w ostatnim czasie do klas stricte górniczych – chodzi o kierunki technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej – brakowało chętnych.

– To był bardzo burzliwy czas dla górnictwa. Trwały rozmowy dotyczące przyszłości branży i ustalenia dotyczące szczegółów umowy społecznej. W efekcie klasy górnicze udało się nam uruchomić po raz ostatni dwa lata temu. Niestety brak fachowców – chodzi tu przede wszystkim o techników górników – za kilka lat może okazać się sporym wyzwaniem. Możemy boleśnie zderzyć się z problemem braku osób spełniających wymagania pracownika dozoru ruchu górniczego, bo aby zostać takim pracownikiem, trzeba mieć kwalifikacje na poziomie co najmniej technika górnika. Skoro nie ma takich fachowców na rynku, musimy sami zadbać o ich wykształcenie – argumentuje Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG.

Temu właśnie mają służyć trzy klasy górnicze, które PGG wraz ze szkołami w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Radlinie chce uruchomić w nadchodzącym roku szkolnym. Zgodnie z tymi planami kierunek technik górnictwa podziemnego ma wystartować od września w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej (15 miejsc) oraz w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku (30 miejsc). Natomiast  w Szkole Branżowej w Radlinie ma zostać uruchomiony kierunek górnik eksploatacji podziemnej (20 miejsc).

– Oprócz tego będziemy oczywiście oferować programy stypendialne w klasach, gdzie kształceni będą specjaliści z innych dziedzin. Łącznie od września, razem z samorządami, czyli organami prowadzącymi wszystkie nasze szkoły patronackie, chcemy uruchomić ponad 400 miejsc, ale szczególny nacisk chcemy położyć na kierunki technik górnik i górnik. To widać w naszym programie stypendialnym – właśnie na tych kierunkach stypendia będą wyższe – wskazuje Sączek.

Jak wylicza, uczniowie na kierunkach górniczych będą otrzymywać miesięczne stypendium w wysokości 400 zł netto, podczas gdy na pozostałych kierunkach będzie to 300 zł netto. Wyższa będzie też nagroda roczna (za średnią ocenę na poziomie minimum 4,0, zachowanie minimum dobre oraz 100 proc. obecności na zajęciach), która w klasach górniczych będzie wynosiła 1500 zł netto, a w pozostałych 1200 zł netto. Wszyscy stypendyści dostaną gwarancje zatrudnienia i dodatkowo 5000 zł za ukończenie szkoły i związanie się z umową o pracę z PGG.

– Już teraz rozpoczynamy szeroką kampanię, aby nabór do tych klas zakończył się sukcesem. Odbyliśmy już szereg spotkań z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szkół. Uczestniczymy w różnego rodzaju eventach edukacyjnych, tj. giełdy i targi edukacyjne. Rozdaliśmy ulotki i przygotowaliśmy kampanię medialną, która ma zachęcać młodych ludzi do związania się z górnictwem. Chcemy im również pokazać, że to wbrew powszechnej opinii dynamicznie zmieniająca się branża, w której powszechnie wykorzystywana jest automatyka, mnóstwo urządzeń predykcyjnych i maszyn z zaawansowaną technologią. Pokazać, że górnictwo bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0 – argumentuje dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG.

O tym, jaki będzie efekt tych działań i ilu młodych ludzi będzie chciało związać swoją przyszłość z górnictwem, będzie wiadomo w sierpniu. Wtedy zakończy się nabór do szkół ponadpodstawowych.

– To jednak nie będzie koniec naszej pracy. Wtedy naszym zadaniem będzie odwiedzanie szkół patronackich, gdzie będziemy spotykać się z uczniami i ich rodzicami. Jeszcze raz szczegółowo będziemy przedstawiać naszą ofertę i zachęcać uczniów do podjęcia finalnej decyzji, której konsekwencją będzie podpisanie umowy stypendialnej i rozpoczęcie nauki – dodaje Sączek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.